Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii z dniem 16 maja 2022 roku nastąpiło zniesienie stanu epidemii w Polsce. W związku z tym w dzisiejszym artykule przeanalizujemy, jaki ma to wpływ na przepisy prawne dotyczące pracowników.
Na samym początku zauważyć należy, że od 16 maja stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Co więc różni te dwa pojęcia? Stan epidemii, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.2021.0.2069 t.j.) to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Natomiast stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.
Obowiązywanie większości zmian, a w szczególności tych odnoszących się do przepisów dotyczących zatrudnienia, uzależniono od wprowadzenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że zniesienie stanu epidemii, przy jednoczesnym ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego nie powoduje utraty mocy tych przepisów.
Praca zdalna – stan prawny od 16 maja 2022
Po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w zakresie przepisów dotyczącej pracy zdalnej nic nie ulega zmianie. To znaczy, że tak jak dotychczas:
- wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy,
- narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej zapewnia pracodawca,
- na polecenie pracodawcy pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności (zawierającą m.in.: opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania),
- pracodawca ma prawo w każdym momencie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej.
Badania lekarskie – stan prawny od 16 maja 2022
W stanie epidemii w kwestii wstępnych badań lekarskich, zgodnie z art. 12a ust. 1 ustawy COVID (Dz.U.2021.0.2095).:
- zawieszony jest obowiązek wykonywania badań okresowych,
- nie obowiązuje zakaz dopuszczenia pracownika do pracy bez aktualnego badania okresowego,
- zawieszone są poszczególne obowiązki odnośnie kierowców w transporcie drogowym, tj.: posiadanie ukończonego szkolenia okresowego, przeprowadzanie okresowych badań, przeprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych, kierowanie na badania okresowe przez pracodawców lub zatrudniającego kierowcy.
Szkolenia pracownicze BHP – stan prawny od 16 maja 2022
W tym przypadku również pozostaje stan prawny wprowadzony przepisami ustawy COVID-19. Pozostaje więc zasada przeprowadzania tychże szkoleń tylko w sposób zdalny, za wyłączeniem poniższych wyjątków:
- pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym,
- pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych,
- pracownika przenoszonego na stanowisko robotnicze lub takie na którym narażony jest na czynniki niebezpieczne,
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu,
- studenta odbywającego praktykę studencką.
Jestem Twoją Księgową to unikalne biuro księgowe. Wyróżnia nas profesjonalizm i indywidualne podejście do każdego Klienta. Możemy zająć się Twoją księgowością i kadrami, a Ty spokojnie zajmiesz się swoim biznesem. Poznaj naszą ofertę i sprawdź, ile z nami oszczędzisz!