kapitał własny przedsiębiorcy

Majątek to podstawowy i najważniejszy element każdego przedsiębiorstwa. Dlaczego? To dzięki składnikom majątkowym możesz prowadzić działalność, świadczyć usługi lub produkować towary. Najpewniejszym i podstawowym, a najczęściej najważniejszym źródłem majątku jest kapitał własny przedsiębiorcy.

Rozpoczynając działalność gospodarczą analizujesz – lub analizowałeś – warunki rynkowe, istniejący potencjał, atrakcyjność swoich usług lub produktów. Zastanawiasz się także nad tym, co będzie konieczne do rozpoczęcia biznesu, a co działalność ułatwi lub wesprze, lecz konieczne nie jest. Nie chodzi tylko o zasoby rozumiane jako przedmioty materialne (np. lokal, komputery, meble), ale i o te niematerialne i prawne (np. licencje, koncesje). Niektóre z nich wykorzystywać będziesz przez okres krótszy, a niektóre powyżej jednego roku. Tak zdefiniowaliśmy, czym są aktywa, czyli jeden ze składników majątku.

By korzystać z aktywów, trzeba je wpierw pozyskać – sfinansować.

Czym są pasywa w firmie?

Pasywa majątku to środki finansowe (kapitał) potrzebne do funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa – pozwalają na nabycie m.in. aktywów. Dlatego pasywa określa się jako źródła finansowania majątku (aktywów), ponieważ wykazują kto, na jakich warunkach i na jaki czas wyposażył przedsiębiorstwo w środki gospodarcze. Istnieje kilka podziałów pasywów, poniżej przedstawiamy jeden z ważniejszych.

Kapitał własny to jedno z najpewniejszych źródeł finansowania majątku. Najprościej mówiąc, są to wszystkie środki gospodarcze wniesione przez samych inwestorów danego przedsiębiorstwa – to kapitał wniesiony, a także środki wypracowane w trakcie prowadzenia działalności – to kapitał wytworzony.

Kapitał własny wytworzony

Kapitał własny to jedno z najprostszych, a zarazem najtańszych źródeł finansowania majątku. Jedną z największych jego zalet jest nieograniczony czas wykorzystania, a w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej – możliwość wydatkowania go na dowolne cele, również prywatne.

Przedstawiamy najpopularniejsze źródła wytwarzania kapitału własnego:

  • Amortyzacja – pozwala na wytworzenie większych kosztów firmowych i w konsekwencji zmniejszenie podstawy opodatkowania.
  • Zysk zatrzymany – powstaje w skutek podziału zysku netto wytworzonego w spółce w danym roku np. na część dla właścicieli oraz część przeznaczoną na rozwój spółki
  • Zbycie własnych aktywów – jest to najprostszy sposób wytwarzania kapitału, w tym przypadku przykładem może być sprzedaż środka trwałego.

Pomimo wielu możliwości oferowanych przez rynek bankowy w Polsce, przedsiębiorcy preferują własne źródła finansowania przedsięwzięć. Choć biorąc pod uwagę dzisiejszą niestabilną sytuację gospodarczą, w bliższej przyszłości może ulec to zmianie.

Related Posts

Źródła finansowania majątku: kapitał obcy

Kapitał obcy, jako zewnętrzne źródło finansowania wiąże się ze znacznie większym ryzykiem niż w przypadku kapitału własnego. Dlaczego? Zewnętrzne finansowanie jest w praktyce pewnym długiem, zobowiązaniem finansowym i prawnym dla firmy, której działanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Kapitał...