Wracamy do tematu Tarczy Antykryzysowej, a dokładniej jej 8. edycji. To kolejna pomoc finansowa, jaką przedsiębiorcy mogą otrzymać w trakcie trwania pandemii COVID-19 i wprowadzonymi w związku z nią nowymi obostrzeniami w gospodarce.

Tarcza Antykryzysowa to zestaw aktów prawnych uchwalonych w celu wprowadzenia instrumentów wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19. Rozwiązania te opierają się zarówno na pomocy finansowej, jak i socjalnej. Dotychczas każdy nowo uchwalony akt był kontynuacją już wprowadzonych rozwiązań. Tak samo jest i tym razem. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 Dz.U. 2021 poz. 371 umożliwia skorzystanie ponownie ze:

  • Zwolnienia z opłacania składek ZUS,
  • Dotacji na koszty bieżącej działalności gospodarczej,
  • Świadczeń postojowych lub ponownych świadczeń postojowych,
  • Dofinansowań do kosztów pracowniczych.

Podstawowe warunki udzielenia wsparcia z Tarczy 8.0

Aby otrzymać jakąkolwiek pomoc z rządowych Tarcz Antykryzysowych, przedsiębiorcy muszą spełniać warunki określone przepisami prawa. Choć dla każdego z wymienionych rozwiązań nieznacznie się one różnią, to można wskazać trzy podstawowe.

Pierwszym warunkiem udzielenia wsparcia finansowego przedsiębiorcy jest prowadzenie na dzień 30 listopada 2020 roku przeważającej działalności gospodarczej pod odpowiednim kodem PKD. Ten warunek jest jednym z najważniejszych oraz co istotne – ciągle rozszerzanym poprzez wprowadzanie, przez każdy nowy akt prawa, kolejnych kodów PKD. Natomiast drugi warunek wiąże się z wykazaniem spadku przychodów o co najmniej 40%. Tarcza Antykryzysowa pozwala na wykazanie tego spadku na trzy sposoby:

  • w stosunku do miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku;
  • w stosunku do miesiąca analogicznego w poprzednim roku;
  • w stosunku do września 2020 roku.

Ostatni to złożenie wniosku w odpowiednim terminie. Do każdej formy wsparcia jest wymagany osobny wniosek. Poniżej krótkie zestawienie maksymalnych terminów na wysyłkę wniosków o poszczególne formy wsparcia:

  • Zwolnienie ze składek ZUS
  • Dotacja na koszty bieżące działalności gospodarczej
  • Świadczenia postojowe lub ponowne świadczenia postojowe
  • Dofinansowanie do kosztów pracowniczych

Do 30 kwietnia 2021;

Do 31 maja 2021;

Najpóźniej do 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii;

Do 31 marca 2021.

Zwolnienie ze składek ZUS (grudzień 2020 roku – luty 2021 roku)

O tę formę mogą ubiegać się przedsiębiorcy po spełnieniu wymienionych wyżej przesłanek oraz ci, którzy byli płatnikami składek przed 1 stycznia 2021 roku oraz złożyli deklaracje rozliczeniową lub imienne raporty miesięczne – najpóźniej do 31 marca 2021 roku – za miesiąc, o który wnioskują. I tutaj warto zauważyć, że przedsiębiorcy o odpowiednim głównym kodzie PKD mogą zostać zwolnieni z opłacania składek ZUS z następujących miesięcy: styczeń 2021, grudzień 2020 i styczeń 2021, styczeń i luty 2021.

Warto zauważyć, że ze zwolnienia za jeden miesiąc, a dokładniej za styczeń ubiegać się mogą tylko branże związane głównie z handlem, określone kodem PKD: 47.71.Z, 47.72.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z PKD

Dotacja na bieżące koszty działalności gospodarczej

O tę formę wparcia ponownie mogą ubiegać się mikro- oraz mali przedsiębiorcy po spełnieniu podstawowych warunków znanych z poprzednich wersji przepisów o Tarczy Antykryzysowej. Dość istotną zmianą wprowadzoną Tarczą 8.0 jest możliwość otrzymania dotacji nie tylko dwukrotnie, ale i trzykrotnie.

Na trzykrotne dofinansowanie do bieżących kosztów może liczyć znacznie szersze grono przedsiębiorców. Natomiast jedynie o dwukrotne dotacje mogą ubiegać się przedsiębiorstwa działające pod kodem PKD 47.71.Z, 47.72.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z, 91.02.

Poszukujesz informacji o zmianach wprowadzanych wraz z kolejnymi nowelizacjami Tarczy Antykryzysowej? Kliknij tutaj. A przy okazji – poznajmy się!

Related Posts

Odprawa emerytalna. Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Komu przysługuje odprawa emerytalna? Jaka jest jej wysokość? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać to świadczenie? Odpowiadamy na te i inne pytania. W życiu każdego człowieka przychodzi czas na zakończenie kariery zawodowej i przejście na zasłużoną emeryturę. W naszym kraju...
składki zus

Zmiany w składkach ZUS na rok 2024. Co czeka przedsiębiorców?

Czy można uniknąć płacenia składek ZUS? Od czego zależą kwoty składek ubezpieczeń społecznych? Jakie zmiany w tym zakresie czekają na przedsiębiorców? Odpowiadamy! Nowy rok to czas, kiedy przedsiębiorcy starannie analizują zmiany w polityce podatkowej i ubezpieczeniowej. Jednym z kluczowych elementów...