Tarcza Antykryzysowa 6.0 Jednorazowe świadczenie postojowe

Jesienna fala COVID-19, a co za tym idzie wprowadzenie kolejnych restrykcji w polskiej gospodarce, przyniosła przedsiębiorcom niemałe straty finansowe. Dlatego też poprzez przepisy Tarczy 6.0 najbardziej dotknięte branże po raz kolejny mają możliwość skorzystania z tzw. świadczeń postojowych.

Zaczynając od definicji „świadczenia postojowego” – jest to rodzaj jednorazowej wypłaty z tytułu przestoju ekonomicznego na rynku gospodarczym na skutek pandemii COVID-19.  Podobnie jak w przypadku poprzednio omawianych instrumentów wsparcia, nie jest to nowe rozwiązanie i zasady jego przyznawania są podobne do tych, które obowiązywały na podstawie poprzednich wersji ustaw o tzw. Tarczy antykryzysowej.

Na podstawie przepisów Tarczy Antykryzysowej 6.0 wyróżnia się 2 grupy podmiotów uprawnionych do ubiegania się o wypłatę świadczenia postojowego. Oprócz standardowych już warunków posiadania określonego kodu PKD czy też określonego limitu przychodu, w tym przypadku wymaga się również spełnienia innych charakterystycznych przesłanek. Aby uzyskać świadczenie przedsiębiorca musi spełniać poniższe kryteria:

  • przychód z prowadzonej działalności w październiku albo listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do odnotowanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r.;
  • W wyniku pandemii COVID-19 przedsiębiorca ma przestój w prowadzeniu działalności gospodarczej;
  • Przedsiębiorca wcześniej skorzystał ze świadczenia postojowego.

Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne

O świadczenie przede wszystkim mogą ubiegać się twórcy, artyści, technicy, wspomagający kulturę, architekci czy też osoby świadczące usługi na rzecz muzeów. Aby uzyskać świadczenie osoba taka musi spełniać poniższe kryteria:

  • Przychód uzyskuje z umowy cywilnoprawnej (umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, umowy o dzieło) zawartej do 15 grudnia 2020 r. (włącznie), a w działalności zleceniodawcy lub zamawiającego doszło do przestoju;
  • Osoba nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń społecznych niż umowa cywilnoprawna;
  • Przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Wysokość świadczenia postojowego

Właściwie wysokość świadczenia postojowego równa jest dla wszystkich osób ubiegających się o jego uzyskanie i wynosi 2080 zł. Jednakże Tarcza 6.0 wyróżnia dwa poniższe wyjątki, gdzie kwota ulega pomniejszeniu:

  • Suma przychodów z umów cywilnoprawnych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350) uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. – świadczenie postojowe równe będzie wtedy sumie wynagrodzeń z tych umów.
  • Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą rozlicza podatki na podstawie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT – wówczas świadczenie postojowe równe będzie 1 300 zł.

Wniosek o świadczenie postojowe

Podobnie jak w przypadku wniosku o dotacje czy też zwolnienia ze składek ZUS, wniosek złożyć można tylko poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza elektronicznego, np. za pośrednictwem ZUS Platformy Usług Elektronicznych (PUE). W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą należy uzupełnić wniosek RSP-DD6, natomiast w przypadku osób wykonujących umowę cywilnoprawną – wniosek RSP-DC6.

Related Posts

Epidemia covid ochrona

Zniesienie stanu epidemii w Polsce – skutki prawne dla przedsiębiorców

Analizujemy normy wchodzące w życie w związku z administracyjnym zniesieniem stanu epidemii. Poznaj najważniejsze zmiany, Ulga IP BOX polega na preferencyjnym opodatkowaniu (stawką 5%) dochodów z praw własności intelektualnej podlegających ochronie prawnej (m.in. autorskie prawo do programu komputerowego) oraz wytworzonych,...
Epidemia covid ochrona

Zniesienie stanu epidemii w Polsce. Skutki prawne dla pracowników

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii z dniem 16 maja 2022 roku nastąpiło zniesienie stanu epidemii w Polsce. W związku z tym w dzisiejszym artykule przeanalizujemy, jaki ma to wpływ na przepisy...