Zasiłek chorobowy a umowa zlecenie

Wyjaśniamy kwestię zasiłku chorobowego zleceniobiorcy. Kiedy zleceniobiorca może z niego skorzystać? Jakie trzeba spełnić warunki?

Zasiłek chorobowy to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za okres niezdolności do pracy wynikający z choroby. Jednakże, aby zleceniobiorca otrzymał to świadczenie, musi spełnić ustalone warunki.

Prawo do zasiłku chorobowego nabywa zleceniobiorca, który opłaca dobrowolną składkę chorobową. Jeżeli zleceniobiorca wyrazi chęć przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego, musi wypełnić pisemny wniosek, a następnie przekazać go zleceniodawcy. Wówczas dokonuje on rejestracji zatrudnionego do ubezpieczenia chorobowego.

Prawo do wypłaty zasiłku chorobowego przysługuje zleceniobiorcy po 90 dniach nieprzerwanego okresu ubezpieczenia. Okres wyczekiwania nie obowiązuje w przypadku zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego. Prawo do tych świadczeń przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia

Warto zwrócić uwagę, że w pewnych sytuacjach prawo do uzyskania zasiłku chorobowego następuje od pierwszego dnia ubezpieczenia. Świadczenie to przysługuje:

  • absolwentom szkół, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły,
  • osobom, których niezdolność do pracy wynikła z wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • osobom ubezpieczonym obowiązkowo, którzy posiadają wcześniejszy, minimum dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Wysokość zasiłku chorobowego zleceniobiorcy

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pomniejszona o wskaźnik wynoszący 13,71%. Miesięczny zasiłek chorobowy stanowi:

  • 80% podstawy wymiaru zasiłku lub
  • 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy wystąpiła w okresie ciąży, powstała w wyniku poddania się badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów bądź powstała z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, natomiast w sytuacji, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub ciążą, wynosi dni 270. Jeżeli zleceniodawca nie jest płatnikiem zasiłków, wówczas po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego jest zobowiązany do przekazania do ZUS-u wypełnionego formularza ZUS Z-3a.

Related Posts

składki zus

Zmiany w składkach ZUS na rok 2024. Co czeka przedsiębiorców?

Czy można uniknąć płacenia składek ZUS? Od czego zależą kwoty składek ubezpieczeń społecznych? Jakie zmiany w tym zakresie czekają na przedsiębiorców? Odpowiadamy! Nowy rok to czas, kiedy przedsiębiorcy starannie analizują zmiany w polityce podatkowej i ubezpieczeniowej. Jednym z kluczowych elementów...
fundusz pracy księgowość przedsiębiorstwa

Fundusz Pracy 

Czym jest Fundusz Pracy? Kiedy płatnik ma go opłacać? W jakich przypadkach przedsiębiorca skorzysta ze zwolnienia z tej opłaty? Fundusz Pracy to państwowy fundusz celowy, a zgromadzone na nim środki wydatkuje minister do spraw pracy. Kasę funduszu zasilają przede wszystkim...