Sprawozdawczości niefinansowa coraz silniej wpływa na wizerunek i atrakcyjność przedsiębiorstw, a także na ich sytuację finansową. Od 2026 r. zobowiązane do jej przygotowania będą wszystkie spółki.
Sprawozdawczość niefinansowa to narzędzie służące do obiektywnego przedstawienia danych firmy niemających swojego prawdziwego odzwierciedlenia w wartości pieniądza. Stanowi dopełnienie informacji dostarczanej przez raporty finansowe w celu zaspokojenia konieczności prezentowania rzetelnego i wiernego obrazu jednostki gospodarczej.
Raport powinien być konstruowany na podstawie schematu odpowiadającego normą Unii Europejskiej, aby był on porównywalny, co też przejawia się w sporządzaniu raportów finansowych. Obejmuje obszary z zakresu ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance), E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność oraz G – Ład korporacyjny. Odgrywa bardzo ważną rolę w podejmowaniu decyzji dla osób zarządzających, jak również dla grupy interesariuszy.
W strategiach wielu funduszy inwestycyjnych dużą wagę stanowią kryteria oceny ryzyka inwestycyjnego dotyczące społecznej odpowiedzialności (CSR ang. corporate social responsibility) czy ESG. Coraz bardziej powszechne staje się przekonanie, że spółki, które przejrzyście komunikują założenia przyjętej strategii CSR, są mniej ryzykowne, a przez to bardziej atrakcyjne dla inwestorów.
Kto ma obowiązek sporządzania raportów niefinansowych?
Obecnie obowiązek sporządzania sprawozdań niefinansowych mają jedynie jednostki zainteresowania publicznego. Zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym są to:
- emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym państwa Unii Europejskiej;
- banki krajowe, oddziały instytucji kredytowych i oddziały banków zagranicznych;
- zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji oraz główne oddziały i oddziały zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji;
- instytucje pieniądza elektronicznego i krajowe instytucje płatnicze spełniające kryteria dużej jednostki;
- otwarte fundusze emerytalne, dobrowolne fundusze emerytalne oraz powszechne towarzystwa emerytalne;
- fundusze inwestycyjne otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte oraz publiczne fundusze inwestycyjne zamknięte;
- towarzystwa, które na koniec danego roku obrotowego oraz na koniec roku obrotowego poprzedzającego dany rok obrotowy zarządzały aktywami o wartości nie mniejszej niż 10 000 000 000 zł oraz które zarządzały funduszami posiadającymi łącznie nie mniej niż 30 000 rejestrów otwartych dla uczestników;
- podmioty prowadzące działalność maklerską;
- spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, spełniające kryteria dużej jednostki;
Od 2023 r. obowiązek ten ma spocząć również na dużych spółkach giełdowych, a od 2026 r. do raportowania niefinansowego zobligowane zostaną wszystkie spółki.
Korzyści płynące z raportowania niefinansowego
Raportowanie zwiększa przede wszystkim wiarygodność firmy. Pokazuje, że przedsiębiorstwo nie jest nastawione wyłącznie na zysk, ale posiada również świadomość odpowiedzialności społecznej i tego jak wpływa na środowisko naturalne. Przedsiębiorcy sporządzający niefinansowe sprawozdania mają szanse na obniżenie kosztu pozyskania kapitału poprzez większe zainteresowania inwestorów, gdyż ich mniemaniu takie firmy stanowią mniejsze ryzyko inwestycyjne.
Ponadto coraz więcej klientów, zwraca uwagę nie tylko na oferowany produkt, ale także na to w jakich warunkach został on wytworzony. Wybierają oni firmy etyczne, ekologiczne i angażujące się w rozwój społeczeństwa. Co więcej dostarcza ważnych informacji w zakresie ryzyka i szans oddziaływania organizacji.