Omawiamy jedną z kwestii związanych z pełną księgowością: plan kont. To podstawowy zapis umożliwiający ujęcie sytuacji finansowej jednostki prowadzącej księgę handlową. Zaczynamy!
Księga handlowa to chronologiczne zestawienie wszystkich zapisów zdarzeń, jakie miały miejsce w danym okresie sprawozdawczym, w tym wykazy obrotów, sald i inwentarz (aktywa i pasywa) przedsiębiorstwa. Do prowadzenia tzw. ksiąg handlowych zobowiązane są spółki (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne), a także przedsiębiorcy prowadzący działalność jednoosobową jak i spółki, które przekroczą limit przychodów 200 000 euro.
Księgi rachunkowe składają się z:
- Dziennika – codziennego rejestru operacji;
- Konta księgi głównej – rejestrującej operacje za kolejne miesiące;
- Kont ksiąg pomocniczych;
- Zestawienia obrotów i sald
- Wykazu składników aktywów i pasywów.
Czym jest i gdzie księgujemy plan kont?
Mówiąc o planie kont, najpierw warto zauważyć, że każda operacja gospodarcza związana z osiąganiem przychodów czy też z ponoszeniem kosztów posiada swój własny indentyfikator. Identyfikator ten nazywany jest kontem księgowym. Na innym koncie będą więc księgowane przychody z projektu X, a na innym z projektu Y. Podobnie dzieję się w przypadku księgowań kosztów.
Tworzenie planu kont jest więc, oprócz samej postaci księgowania, sposobem na dostarczenie informacji o firmie podmiotom wewnętrznym oraz zewnętrznym.
Każde konto księgowe składa się z:
- Nazwy
- Symbolu cyfrowego
- Danych identyfikacyjnych,
- Kwoty operacji.
Podział kont księgowych
Podstawowym podziałem kont księgowych jest podział na konta bilansowe, które przeznaczone są do ewidencjonowania składników aktywów (posiadane zasoby jednostki) i pasywów (kapitał własny i zobowiązania) bilansowych oraz konta wynikowe – do ewidencji kosztów i przychodów (strat i zysków).
Warto wiedzieć, że konta bilansowe również się dzielą na dwa rodzaje. Konta bilansowe aktywne są miejscem ewidencjonowania aktywów firmy. Po lewej stronie księgowany jest początkowy stan składnika oraz ewentualne operację zwiększające ten stan. Natomiast konta bilansowe pasywne to konta rejestrujące zdarzenia gospodarcze związane z pasywami przedsiębiorstwa.