CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: Spółki handlowe – osobowe i kapitałowe

W dzisiejszym Praktycznym Poradniku przybliżymy temat związany ze spółkami handlowymi. Być może rozważasz założenie spółki i nie wiesz jaki rodzaj spółki wybrać? Postaramy się pomóc i przedstawić najważniejsze informację o poszczególnych spółkach, abyś dokonał właściwego wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Zapraszamy do lektury!

Co to jest spółka handlowa?

Spółka handlowa to forma prowadzenia działalności gospodarczej. Do jej utworzenia konieczne jest zawarcie umowy przez przynajmniej 2 podmioty, wyjątkiem są jednoosobowe spółki kapitałowe.

Jakie spółki handlowe rozróżniamy?

Według przepisów prawa handlowego spółki można podzielić na spółki osobowe i kapitałowe.

Spółki osobowe – charakterystyka

Spółka jawna

to spółka osobowa, którą mogą założyć zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Jej cechy charakterystyczne to między innymi: brak osobowości prawnej, możliwość skorzystania z formy opodatkowania jaką jest ryczałt, konieczność wykonywania sprawozdań finansowych, brak wymogu posiadania minimalnego kapitału założycielskiego, wspólnicy są osobiście odpowiedzialni za zobowiązania spółki.

Spółka partnerska

jest utworzona przez partnerów w celu wykonywania jednego lub kilku wolnych zawodów. Wyróżnia tę spółkę fakt, że wspólnikami w niej mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód tj.: adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budownictwa, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, księgowy, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, notariusz, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy i tłumacz przysięgły.

Spółkę komandytową

cechuje to, że występują w niej wspólnicy, spośród których jeden jest komplementariuszem (odpowiada całym majątkiem za zobowiązania spółki), a drugi komandytariuszem (jego odpowiedzialność jest ograniczona).

Spółka komandytowo - akcyjna

jest dedykowana z reguły dla większych przedsiębiorstw rodzinnych. Wspólnikami w niej są komplementariusze i akcjonariusze.

Spółki kapitałowe - rodzaje

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

to rodzaj spółki kapitałowej. Jest najbardziej popularną spółką w Polsce. Posiada ona osobowość prawną. Założyć ją może jeden lub więcej wspólników, którzy mogą być osobami fizycznymi i prawnymi. Warto wiedzieć, że za jej zobowiązania nie odpowiadają wspólnicy tylko spółka swoim majątkiem.

Spółka akcyjna

to rodzaj działalności przeznaczony dla dużych przedsiębiorstw, które mają zamiar wejść na giełdę. Będąc spółką kapitałową ma osobowość prawną. Spółkę utworzyć może jedna lub więcej osób. Tak jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka odpowiada całym majątkiem za swoje zobowiązania. Warto podkreślić, że nie może jej założyć wyłącznie jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dlaczego odradzamy spółkę osobową?

Jak widzimy przewaga negatywnych cech spółki osobowej potwierdza, że nie jest to korzystne rozwiązanie dla nowych przedsiębiorców, aby zakładali spółkę osobową.

Jeżeli masz jakieś pytania czy wątpliwości odnośnie tych punktów wniosku CEIDG-1, skontaktuj się z nami!

Biuro Rachunkowe Jestem Twoją Księgową Sp. z o.o. oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

W następnym Praktycznym poradniku Jestem Twoją księgową! wyjaśnimy na czym polega zdalne/mobilne biuro rachunkowe.

Dodano: 2020-08-24

Close Menu