Przybliżamy kwestię spółek handlowych. Być może nie wiesz jaki rodzaj spółki wybrać? Postaramy się pomóc i przedstawić najważniejsze informację o poszczególnych, abyś dokonał właściwego wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej. Zapraszamy do lektury!
Spółka handlowa to forma prowadzenia działalności gospodarczej. Do jej utworzenia konieczne jest zawarcie umowy przez przynajmniej 2 podmioty, wyjątkiem są jednoosobowe spółki kapitałowe. Według przepisów prawa handlowego spółki można podzielić na spółki osobowe i kapitałowe.
Spółki osobowe – charakterystyka
Spółka jawna to spółka osobowa, którą mogą założyć zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Jej cechy to między innymi: brak osobowości prawnej, możliwość skorzystania z formy opodatkowania jaką jest ryczałt, konieczność wykonywania sprawozdań finansowych, brak wymogu posiadania minimalnego kapitału założycielskiego, wspólnicy są osobiście odpowiedzialni za zobowiązania spółki.
Spółka partnerska jest tworzona przez partnerów w celu wykonywania jednego lub kilku wolnych zawodów. Wyróżnia tę spółkę fakt, że wspólnikami w niej mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód tj.: adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budownictwa, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, księgowy, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, notariusz, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy i tłumacz przysięgły.
Spółkę komandytową cechuje to, że występują w niej wspólnicy, spośród których jeden jest komplementariuszem (odpowiada całym majątkiem za zobowiązania spółki), a drugi komandytariuszem (jego odpowiedzialność jest ograniczona).
Spółka komandytowo-akcyjna jest dedykowana z reguły dla większych przedsiębiorstw rodzinnych. Wspólnikami w niej są komplementariusze i akcjonariusze.
Spółki kapitałowe – rodzaje
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to rodzaj spółki kapitałowej. Jest najbardziej popularną spółką w Polsce. Posiada ona osobowość prawną. Założyć ją może jeden lub więcej wspólników, którzy mogą być osobami fizycznymi i prawnymi. Warto wiedzieć, że za jej zobowiązania majątkiem nie odpowiadają wspólnicy tylko spółka. (Zobacz, jak założyć spółkę z o.o.).
Spółka akcyjna to rodzaj działalności przeznaczony dla dużych przedsiębiorstw, które mają zamiar wejść na giełdę. Będąc spółką kapitałową ma osobowość prawną. Spółkę utworzyć może jedna lub więcej osób. Tak jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka odpowiada całym majątkiem za swoje zobowiązania. Warto podkreślić, że nie może jej założyć wyłącznie jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dlaczego odradzamy spółkę osobową? Jak widać, przewaga negatywnych cech spółki osobowej wskazuje, że nie jest to korzystne rozwiązanie dla nowych przedsiębiorców.