Spółki handlowe – osobowe i kapitałowe

rodzaje spółek

Przybliżamy kwestię spółek handlowych. Być może nie wiesz jaki rodzaj spółki wybrać? Postaramy się pomóc i przedstawić najważniejsze informację o poszczególnych, abyś dokonał właściwego wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej. Zapraszamy do lektury!

Spółka handlowa to forma prowadzenia działalności gospodarczej. Do jej utworzenia konieczne jest zawarcie umowy przez przynajmniej 2 podmioty, wyjątkiem są jednoosobowe spółki kapitałowe. Według przepisów prawa handlowego spółki można podzielić na spółki osobowe i kapitałowe.

Spółki osobowe – charakterystyka

Spółka jawna to spółka osobowa, którą mogą założyć zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Jej cechy to między innymi: brak osobowości prawnej, możliwość skorzystania z formy opodatkowania jaką jest ryczałt, konieczność wykonywania sprawozdań finansowych, brak wymogu posiadania minimalnego kapitału założycielskiego, wspólnicy są osobiście odpowiedzialni za zobowiązania spółki.

Spółka partnerska jest tworzona przez partnerów w celu wykonywania jednego lub kilku wolnych zawodów. Wyróżnia tę spółkę fakt, że wspólnikami w niej mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód tj.: adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budownictwa, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, księgowy, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, notariusz, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy i tłumacz przysięgły.

Spółkę komandytową cechuje to, że występują w niej wspólnicy, spośród których jeden jest komplementariuszem (odpowiada całym majątkiem za zobowiązania spółki), a drugi komandytariuszem (jego odpowiedzialność jest ograniczona).

Spółka komandytowo-akcyjna jest dedykowana z reguły dla większych przedsiębiorstw rodzinnych. Wspólnikami w niej są komplementariusze i akcjonariusze.

Spółki kapitałowe – rodzaje

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to rodzaj spółki kapitałowej. Jest najbardziej popularną spółką w Polsce. Posiada ona osobowość prawną. Założyć ją może jeden lub więcej wspólników, którzy mogą być osobami fizycznymi i prawnymi. Warto wiedzieć, że za jej zobowiązania majątkiem nie odpowiadają wspólnicy tylko spółka. (Zobacz, jak założyć spółkę z o.o.).

Spółka akcyjna to rodzaj działalności przeznaczony dla dużych przedsiębiorstw, które mają zamiar wejść na giełdę. Będąc spółką kapitałową ma osobowość prawną. Spółkę utworzyć może jedna lub więcej osób. Tak jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka odpowiada całym majątkiem za swoje zobowiązania. Warto podkreślić, że nie może jej założyć wyłącznie jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dlaczego odradzamy spółkę osobową? Jak widać, przewaga negatywnych cech spółki osobowej wskazuje, że nie jest to korzystne rozwiązanie dla nowych przedsiębiorców.

Related Posts

Odprawa emerytalna. Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Komu przysługuje odprawa emerytalna? Jaka jest jej wysokość? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać to świadczenie? Odpowiadamy na te i inne pytania. Zapraszamy do lektury. W życiu każdego człowieka przychodzi czas na zakończenie kariery zawodowej i przejście na zasłużoną emeryturę....
składki zus

Zmiany w składkach ZUS na rok 2024. Co czeka przedsiębiorców?

Czy można uniknąć płacenia składek ZUS? Od czego zależą kwoty składek ubezpieczeń społecznych? Jakie zmiany w tym zakresie czekają na przedsiębiorców? Odpowiadamy! Nowy rok to czas, kiedy przedsiębiorcy starannie analizują zmiany w polityce podatkowej i ubezpieczeniowej. Jednym z kluczowych elementów...