Przedsiębiorstwa – zwłaszcza spółki kapitałowe, spółki osobowe czy też instytucje finansów publicznych – na zakończenie roku obrotowego zobowiązane są do sporządzenia sprawozdania finansowego. Dokument ten musi zostać sporządzony rzetelnie oraz zgodnie ze stanem faktycznym, a ponadto na podstawie ściśle określonych zasad ujętych w ustawie o rachunkowości.
Sprawozdanie finansowe to najważniejszy dokument informacyjny, który poprzez wysoki poziom szczegółowości pozwala na dogłębną analizę oraz ocenę kondycji przedsiębiorstwa. Roczne sprawozdanie finansowe według kryteriów w ustawie o rachunkowości musi zawierać:
- Wprowadzenie
- Rachunek zysków i strat
- Bilans
- Zestawienie zmian w kapitale własnym
- Rachunek przepływów pieniężnych
- Dodatkowe informacje oraz objaśnienia
Co do zasady, podmiotami zobowiązanymi do sporządzania oraz składania sprawozdań finansowych są wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe. Niezależnie od tego, czy taki sposób ewidencjonowania został narzucony ustawowo (np. spółki handlowe lub cywilne), czy też dokonano jego wyboru dobrowolnie.
E-sprawozdania
Sprawozdania finansowe od 1 października 2018 roku składane są tylko i wyłącznie za pomocą formularza elektronicznego. Możliwe jest to m.in. za pomocą rządowego portalu www.biznes.gov.pl – podmiotów zarejestrowanych w KRS lub za pomocą specjalnie do tego stworzonej aplikacji.
W związku z obecnie panującą sytuacją epidemiologiczną rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 572) przedłużono niektóre terminy dla rocznych sprawozdań finansowych.