Rozliczenie roczne PIT przedsiębiorcy. Wprowadzenie

podatek dochodowy PIT

Początek roku to okres szczególnie istotny dla każdego podatnika ze względu na konieczność ostatecznego rozliczenia podatku dochodowego za poprzedni rok. Co roku jest to możliwe poprzez złożenie odpowiedniego zeznania podatkowego, tzw. rocznej deklaracji podatkowej PIT w przypadku osób fizycznych lub CIT w przypadku osób prawnych. Dzisiaj zajmiemy się omówieniem pierwszej z nich. Zapraszamy do lektury!

Kto dokładnie ma składać deklarację PIT? Jaki rodzaj formularza powinien wybrać przedsiębiorca? I co z korektą potencjalnych błędów? Odpowiadamy na te pytania, najczęściej towarzyszące osobom prowadzącym własny biznes.

Płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) są osoby fizyczne osiągające przychody w ciągu danego roku. Jednakże w prawie podatkowym za płatnika podatku PIT uważa się również: przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółki jawne, cywilne, komandytowe oraz spółki partnerskie.

W związku z powyższym do złożenia deklaracji podatkowej zobowiązana jest każda osoba fizyczna oraz przedsiębiorca osiągający przychody. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to jedyny warunek, gdyż taki obowiązek ciąży również na przedsiębiorcach, którzy:

  • nie osiągają przychodów, np. z powodu zawieszenia działalności;
  • ponieśli straty w poprzednim roku obrotowym;
  • których dochód za poprzedni rok obrotowy nie przekroczył tzw. kwoty wolnej od podatku.

Formularze rocznych zeznań podatkowych PIT przedsiębiorcy

Pierwszym krokiem do złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT jest wybór odpowiedniego formularza. Rodzaj tego dokumentu zależy od sposobu opodatkowania działalności gospodarczej. W polskim systemie podatkowym przedsiębiorca może wybrać spośród czterech form opodatkowania, do których przypisuje się następujące formularze:

  • Skala podatkowa – PIT-36,
  • Podatek liniowy – PIT-36L,
  • Ryczałt ewidencjonowany – PIT-28,
  • Karta podatkowa – PIT-16A.

Jak i gdzie złożyć deklarację roczną PIT?

Obecnie deklarację podatkową złożyć można w formie papierowej, osobiście w siedzibie organu podatkowego właściwego dla miejsca zamieszkania, jak również w łatwiejszej i szybszej formie: elektronicznie.

Jedną z najpopularniejszych form składania, ale i także sporządzania deklaracji podatkowych są elektroniczne formularze dostępne na elektronicznych platform podatkowych, tj.

  • e-deklaracje
  • Rządowym Portalu Podatkowego – www.podatki.gov.pl
  • Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC

Korekta deklaracji PIT

Po złożeniu deklaracji PIT może okazać się, że wprowadzone dane są błędne. Wówczas podatnik ma prawo – a po odkryciu błędu: obowiązek – złożenia korekty w terminie do pięciu lat. W takim przypadku konieczne jest ponowne uzupełnienie tego samego formularza,  wprowadzając przy tym prawidłowe dane oraz co istotne zaznaczając, że jest to korekta poprzedniego zeznania.

Choć jest to prawo każdego podatnika, to niezłożenie takiego sprostowania może budzić różne konsekwencje. Przykładowo, w przypadku błędu kwotowego może powodować nałożenie kary z tytułu przestępstwa skarbowego.

Related Posts

Kody GTU w działalności gospodarczej

Czym są kody GTU i kto ma obowiązek je stosować? Jakie dokumenty należy oznaczać kodami GTU? Jakich towarów dotyczą? Czy za każdym razem powinieneś nanosić ten kod na fakturę? Odpowiadamy na te pytania i objaśniamy kwestię właściwego oznaczania towarów i...

Ryczałt: zalety i wady. Na co trzeba uważać?

Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Czy są jakieś limity przychodów? Jakie są zalety i wady ryczałtu? Czy wszyscy mogą korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Odpowiadamy na te często pojawiające się pytania. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to atrakcyjna forma...