Konsekwencje podatkowe sprzedaży samochodu firmowego

Większość przedsiębiorców, jeżeli ma tylko taką możliwość, stara się kupować samochody firmowe i wprowadzać je do ewidencji środków trwałych. Mogą oni zmniejszyć podstawę opodatkowania firmy oraz podatki, poprzez zaliczenie wydatków związanych z użytkowaniem samochodu do kosztów uzyskania przychodu oraz amortyzacji. Problem pojawia się, gdy chcemy taki samochód sprzedać.

Trzeba pamiętać, że sprzedając samochód firmowy należy zastosować stawkę 23% VAT, bez względu na to, czy przy zakupie przysługiwało nam częściowe lub całościowe odliczenie VAT.

Dla lepszego zrozumienia przepisów za przykład można wziąć firmę, która zakupiła 5 lat temu nowy samochód o wartości 100 000 zł oraz wprowadziła pojazd w ewidencję środków trwałych. Wartość księgowa takiego samochodu wynosi 0 zł, z uwagi na amortyzację 5-letnią. Jeżeli przedsiębiorca chce sprzedać wcześniej samochód, np. po 3 latach, musi przyjąć stawkę amortyzacyjną na poziomie 20% za każdy rok użytkowania samochodu. Oczywiście samochód może być sprzedany po cenie rynkowej, natomiast w koszty firmy można zaliczyć tylko 20% za każdy rok posiadania samochodu.

Reasumując przy sprzedaży samochodu firmowego cały VAT podlega zwrotowi do Urzędu Skarbowego, bez względu na to, czy podatek ten został odliczony przy zakupie całościowo czy też częściowo. Przedsiębiorca ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy odpowiedni do wybranej przez siebie formy rozliczania działalności gospodarczej.

Nie można uniknąć płacenia podatku dochodowego od sprzedaży samochodu firmowego. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wycofanie go ze środków trwałych oraz przekazanie pojazdu na cele prywatne.

W takim przypadku przez kolejne 6 lat po przekazaniu auta przedsiębiorca nie ma możliwości jego sprzedaży. Po upływie tego okresu umowa sprzedaży nie stanowi przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.

Potrzebujesz wsparcia dla swojego biznesu? Sprawdź, ile z nami oszczędzisz!

Related Posts

Usługi związane z nieruchomością. O czym należy pamiętać?

Czy świadczysz usługi związane z nieruchomościami w Polsce lub za granicą? Czy wiesz gdzie i kiedy należy je opodatkować? A może wystawiasz faktury za budowlane i zastanawiasz się jaka stawka podatku VAT będzie prawidłowa? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania?...
zakup towaru od osoby fizycznej

Zakup towarów od osoby prywatnej. O czym należy pamiętać?

Czy w koszty zaliczyć można towary zakupione od osób prywatnych? W jaki sposób to udokumentować? Czy trzeba zapłacić podatek od takich transakcji? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Zapraszamy do krótkiej lektury! W dzisiejszym świecie e-commerce przedsiębiorcy nabywają towary nie...