W dzisiejszym artykule o nowych regulacjach w zakresie estońskiego CIT-u, czyli ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych. Rozwiązanie to obowiązuje w Polsce od 2021 r., jednakże z powodu licznych ograniczeń, skorzystało z niego około 400 polskich przedsiębiorstw. Ustawodawca w ramach Polskiego Ładu wprowadził w tej formie opodatkowania zmiany, które spowodowały, że jest ono korzystniejsze oraz dostępne dla większej liczby spółek.
Estoński CIT to ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. W przypadku opodatkowania estońskim CIT spółka nie musi prowadzić rachunkowości podatkowej, ustalać podatkowych kosztów uzyskania przychodów oraz obliczać podatkowych odpisów amortyzacyjnych.
Ta forma opodatkowania polega przede wszystkim na odroczeniu zobowiązania podatkowego w CIT, który nie powstaje póki wygenerowany zysk pozostaje w przedsiębiorstwie. Podatnik płaci podatek dopiero w chwili wypłaty zysku ze spółki (np. w formie dywidendy). Zatem umożliwia to pełną kontrolę nad wysokością i terminem opodatkowania.
Wejście w model rozliczania estońskim CIT jest dobrowolne. W tym celu należy powiadomić naczelnika właściwego urzędu skarbowego, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym podatnik chce skorzystać z opodatkowania ryczałtem.
Do końca 2021 mali podatnicy – w zależności od wysokości nakładów inwestycyjnych – odliczali od postawy opodatkowania 15 % lub 10 %, natomiast pozostali podatnicy 25% lub 20 % CIT. Nowy Polski Ład modyfikuję tę stawki i od stycznia 2022 dla małych podatników oraz dla rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej na tych zasadach stawka podatku wynosi 10% podstawy opodatkowania. W przypadku pozostałych podatników jest to 20% podstawy opodatkowania.
Zmiany w estońskim CIT
Od 1 stycznia 2022 r. poszerzony został krąg podmiotów, które mogą skorzystać z estońskiego CIT. Należy zaznaczyć, że w 2021 r. były to wyłącznie spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie grono to poszerzyły spółki komandytowe, proste akcyjne oraz komandytowo – akcyjne. Wymienione podmioty mogą skorzystać z tego rozwiązania, jeżeli:
- większość swoich przychodów osiągają z podstawowej działalności operacyjnej, czyli bezpośrednio związanej ze sprzedażą towarów bądź świadczeniem usług,
- zatrudniają co najmniej 3 osoby na podstawie umowy o pracę przez minimum 300 dni w roku podatkowym lub na podstawie innej umowy pod warunkiem, że wydatki na wynagrodzenia stanowią co najmniej 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw,
- nie posiadają akcji lub udziałów w innych podmiotach, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną,
- wspólnikami, udziałowcami lub akcjonariuszami spółki są wyłącznie osoby fizyczne,
- za okres opodatkowania estońskim CIT nie sporządzają sprawozdania finansowego według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
Zatem w ramach Nowego Polskiego Ładu zlikwidowano maksymalny limit przychodów, który w 2021 r. wynosił 100 mln zł. Wykluczało to duże podmioty z możliwości skorzystania z estońskiego CIT. Dodatkowo nie obowiązuje już konieczność ponoszenia nakładów inwestycyjnych na ustawowo określone cele i w określonej wysokości. O przeznaczeniu zaoszczędzonych środków samodzielnie decyduje przedsiębiorca.