Nowy Polski Ład: zmiany w ulgach podatkowych

Przybliżamy zmiany wprowadzone w zakresie ulg podatkowych przez Nowy Polski Ład. Zapraszamy do lektury!

Nowy Polski Ład oprócz licznych zmian wprowadza także szeroki katalog ulg podatkowych w PIT i CIT. Obowiązująca już od 1 stycznia 2019 r. ulga IP Box („Innovation Box” lub „Patent Box”) pozwala na skorzystanie z preferencyjnej 5% stawki podatku, w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Natomiast ulga B+R polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych w związku z działalnością B+R (tzw. koszty kwalifikowane).

Przed wejściem w życie przepisów Nowego Polskiego Ładu przedsiębiorcy nie mieli możliwości skorzystania z obydwu rozwiązań w tym samym roku podatkowym. Głównym tego powodem był fakt, że dotyczyły one różnych kategorii dochodu, tj. opodatkowanego na zasadach ogólnych (ulga B+R) oraz dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (ulga IP BOX). Nowe regulacje prawne obowiązujące już od stycznia tego roku pozwalają jednak na skorzystanie z obu tych ulg, co do tego samego dochodu w tym samym czasie.

Rozszerzenie ulgi B+R

Oprócz powiązania ulgi IP BOX oraz ulgi B+R, Nowy Polski Ład znacznie rozszerza korzyści płynące ze skorzystania z tej drugiej. Otóż od tego roku podmioty mające status Centrum Badawczo – Rozwojowego mają możliwość odliczenia aż 200% kosztów kwalifikowanych, dotyczących uzyskania patentu i praw ochronnych.

Ponadto, każdy podmiot prowadzący działalność badawczo – rozwojową (bez względu na jego status) ma prawo do odliczenia od zaliczek na PIT oraz zryczałtowanego podatku dochodowego, potrącanych należności osób fizycznych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umów cywilno-prawnych.

Ulga na robotyzację

Nowa ulga na robotyzację polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. O jakich kosztach mowa? Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się m.in.:

  • nabycie fabrycznie nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
  • opłaty leasingowe dotyczące robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych powyżej, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków.

Zaznaczyć jednak należy, że kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Related Posts

ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna – wszystko co musisz wiedzieć!

Czy w ubiegłym roku wymieniłeś piec węglowy na gazowy? A może montowałeś panele fotowoltaiczne lub wentylację mechaniczną? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to możesz otrzymać zwrot podatku za 2023. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się co...
podatek dochodowy PIT

Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli wszystko o deklaracjach PIT

Czym jest roczne rozliczenie podatkowe? Jakich terminów należy przestrzegać? Jaki rodzaj deklaracji złożyć? Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulg i odliczeń? Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) to proces, który wielu z nas musi przeprowadzić. Termin...