Uzupełniając wniosek o rejestrację w CEIDG, staniesz przed koniecznością określenia punktów PKD opisujących Twoją działalność. Przygotowując plan biznesowy, określiłeś już zakres swojej działalności – dzięki temu wybór punktów PKD będzie bardzo łatwy.
PKD to Polska Klasyfikacja Działalności, system umożliwiający gromadzenie informacji na temat polskiej gospodarki. Każdy przedsiębiorca staje przed wyborem zarówno przeważającego symbolu PKD swojej działalności, jak i pozostałych kodów uzupełniających. Czym należy się kierować wybierając główny kod PKD swojej działalności? Przede wszystkim wartością spodziewanego obrotu w tym obszarze, by faktycznie był on dominujący.
Co do pozostałych wskazywanych kodów, warto uwzględnić dodatkowe obszary działalności, którą podejmiemy po jej rejestracji. Nie należy wpisywać kodów „na zapas”; kiedy zmieni się zakres Twojej działalności, będziesz mógł zmienić deklarowane kody, a także przeważający obszar działalności. Dzięki rejestracji konta w CEIDG zrobisz to ekspresowo i bezpłatnie. Od kilku lat zakres wyboru PKD został ograniczony do 10 pozycji. W razie potrzeby można rozszerzyć ten zakres składając załącznik CEIDG-RD.
Nasza rada jak najszybciej uporać się z wyborem PKD? Przejrzeć listę aktualnie obowiązujących kodów PKD według zasady od ogółu do szczegółu. Klasyfikacja podzielona jest na kilkanaście sekcji od A do U. Każda z sekcji składa się następnie z działów, grup, klas i podklas. Właśnie te ostatnie są przedmiotem zainteresowania przyszłego przedsiębiorcy.
Każda podklasa zawiera szczegółowo wymienione rodzaje działalności, które obejmuje. Niektóre informują również jaki obszar działalności ich nie dotyczy i zawierają odnośnik do właściwego kodu PKD. Trzeba przyznać, że jest to jedna z trudniejszych czynności przy zakładaniu działalności, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą. Dobrą praktyką jest też podpatrzenie w wyszukiwarce CEIDG jakiego wyboru PKD dokonali nasi konkurenci (zakładając, że zrobili to trafnie).
Oprócz wpisania PKD w tej sekcji wniosku CEIDG-1 należy sprecyzować datę rozpoczęcia działalności, która może być zarówno z dniem dzisiejszym, wybranym w przyszłości lub poprzedzającym z tego samego miesiąca. Nie zawsze ta ostatnia opcja jest możliwa zdalnie, natomiast w razie takiej potrzeby można udać się do urzędu. Zalecamy jednak ostrożność z wyborem zbyt odległych dat od dnia wypełniania wniosku, by zdążyć z wszystkimi ustawowymi terminami na złożenie dokumentów podatkowych i do ubezpieczeń społecznych.
Pole dotyczącej przewidywanej liczby pracujących obejmuje zarówno przedsiębiorcę, jak i wszystkich jego pracowników. Dane do kontaktu, takie jak numer telefonu, email czy adres www strony, warto ujawnić tylko jeśli służą jedynie do celów służbowych. Trzeba liczyć się z tym, że będą łatwym celem dla wszystkich zbieraczy baz danych, sprzedawców i telemarketerów.
Mamy już wybrane kody PKD i odpowiedni dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Nadszedł czas na decyzję w obszarze ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.