Tarcza Antykryzysowa 6.0. Zwolnienie ze składek ZUS

Tarcza antykryzysowa to pakiet ustaw, za pomocą których wprowadzane są instrumenty wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19. Regulacje te określają podmioty, które skorzystać mogą ze wsparcia, warunki uzyskania i jego postać.

Obecnie pakiet regulacji nazywanych „Tarczą Antykryzysową” tworzą:

  • Ustawa z dnia 9 grudnia 2020 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw tzw. specustawa (Dz.U.2020 poz. 2255)
  • Ustawa z dnia 31 marca 2020 o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (Dz.U. 2020 poz. 569)
  • Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 poz. 695)
  • Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 poz. 875)

Wszystkie powyżej wymienione akty prawa zawierają instrumenty pomocy, jakie rząd wykorzystuje celem ochrony miejsc pracy i zapewnienia bezpieczeństwa finansowego nie tylko samych firm, ale i obywateli. Dziś omówimy bardziej szczegółowo pierwszą z wymienionych, czyli Tarczę Antykryzysową 6.0, której przepisy obowiązują od 19 grudnia 2020 r.

Dla kogo pomoc z Tarczy 6.0?

Z każdą nowo przyjętą ustawą poszerzało się grono branż, która mogła liczyć na pomoc od państwa. Tarcza 6.0 wspiera około 40 branż m.in. z obszaru:

  • gastronomii;
  • kultury i rozrywki (estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną); 
  • sportu (fitness, siłownie, rekreacja, baseny, aquaparki, uzdrowiska);
  • sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary); 
  • turystyki (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, rezerwacja biletów);
  • transportu (firmy autokarowe, taksówkarze);
  • edukacji;
  • cateringu;
  • usług pralniczych.

Pomoc, którą otrzymają przedsiębiorcy, zależeć będzie od kodu PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) oraz od tego czy spełniają określone przez ustawę warunki.

Instrumenty Tarczy 6.0

  • zwolnienie z ZUS – zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek za okres od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 30 listopada 2020 r., z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące i o kolejne branże;
  • jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe – dla osób, które na dzień 30 września 2020 r. prowadziły jeden z określonych rodzajów działalności, z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące i o kolejne branże;
  • dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw – wysokość wsparcia wyniesie do 5 tys. zł;
  • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w kwocie 2 tys. zł przez 3 miesiące;
  • zawieszenie opłaty targowej w 2021r.

Zwolnienie ze składek ZUS

Tarcza 6.0 tak naprawdę odzwierciedla założenia poprzednich, jednak ze znacznie rozszerzonym gronem beneficjentów. Główne narzędzia pomocy, jakie zaproponował, rząd to:

Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z możliwości zwolnienia z składek za listopad, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, musi spełniać określone w ustawie warunki:

  • posiadanie odpowiedniego numeru kodu PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) jako dominującego na dzień 30.09.2020 r.;
  • być zgłoszony w ZUS jako płatnik składek przed 30 czerwca 2020 r.;
  • wykazanie, że przychód z działalności przeważającej uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego z tej działalności w listopadzie 2019 r.;
  • złożenie deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za listopad 2020 r. najpóźniej do 31 grudnia 2020 r. (oprócz przedsiębiorców zwolnionych z obowiązku składania tych dokumentów);
  • złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania należnych składek (RDZ-B6) do 31 stycznia 2021 r.

Tarcza 6.0 pozwala również na wnioskowanie o zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień. Należy jednak zauważyć, że jest to przede wszystkim możliwe dla przedsiębiorstw z branży kultury i rozrywki oraz turystyki, a także muzeów w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz.U. 1997 nr 5 poz. 24), które nie są instytucjami kultury, o zakończonym procesie organizacji muzeów oraz nie zostały wpisane do wykazu muzeów. Przedsiębiorca taki również musi być zgłoszony w ZUS przed 30 czerwca 2020r., lecz przychód uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który został złożony wniosek musi być niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu, który uzyskał z tej działalności w tym samym miesiącu w 2019 r.

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

Pierwszym krokiem jaki musi, a właściwie musiał podjąć przedsiębiorca ubiegający się o zwolnienie z opłat składek ZUS, było przesłanie deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych do końca roku 2020. Następnie, od 30 grudnia 2020r. do 31 stycznia 2021r. należy złożyć wniosek RDZ-B6 (wniosek o zwolnienie ze składek) zawierający opis sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy na dzień 31 grudzień 2019 i na dzień złożenia wniosku.

Dodatkowo, wniosek musi zawierać informacje na temat wielkości podmiotu, powiązania z innymi przedsiębiorcami, datę utworzenia i formę prawną. Ponadto przedsiębiorca ma obowiązek wskazać, czy otrzymał już pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19.

Related Posts

Epidemia covid ochrona

Zniesienie stanu epidemii w Polsce – skutki prawne dla przedsiębiorców

Analizujemy normy wchodzące w życie w związku z administracyjnym zniesieniem stanu epidemii. Poznaj najważniejsze zmiany, Ulga IP BOX polega na preferencyjnym opodatkowaniu (stawką 5%) dochodów z praw własności intelektualnej podlegających ochronie prawnej (m.in. autorskie prawo do programu komputerowego) oraz wytworzonych,...
Epidemia covid ochrona

Zniesienie stanu epidemii w Polsce. Skutki prawne dla pracowników

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii z dniem 16 maja 2022 roku nastąpiło zniesienie stanu epidemii w Polsce. W związku z tym w dzisiejszym artykule przeanalizujemy, jaki ma to wpływ na przepisy...