Czy można powrócić do zwolnienia z VAT? Jakie dokumenty należy wypełnić, aby potwierdzić rezygnację oraz jaka jest wysokość zwolnienia podmiotowego? Kto nie może skorzystać z tej możliwości?
Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT dotyczy stosunkowo małych przedsiębiorstw, które spełniają wymogi zawarte w ustawie o VAT. Jednym z warunków takiego zwolnienie jest limit przychodów przedsiębiorstwa, który za poprzedni rok podatkowy nie przekroczył 200 tys. zł. Zwolnienie nie przysługuje, jeżeli wartość sprzedaży w trakcie trwania roku podatkowego przekroczy ten limit zaczynając od czynności, od której został przekroczony.
Obowiązujące przepisy pozwalają niektórym przedsiębiorstwom zrezygnować z płacenia podatku VAT. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy:
- Podatnik przekroczył limit zwolnienia podmiotowego jednocześnie tracąc prawo do zwolnienia z podatku VAT, lecz w następnym roku podatkowym limit nie został przekroczony,
- Dokonano dobrowolnej rejestracji dla celów VAT, automatycznie rezygnując ze zwolnienia.
Należy pamiętać, że podatnik, który zrezygnował, bądź utracił prawo do zwolnienia z podatku VAT, musi odczekać przynajmniej rok, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił to prawo.
Podatnik chcący wrócić do zwolnienia z podatku VAT musi wypełnić formularz VAT-R w ciągu 7 dni od początku miesiąca, w którym ma nastąpić zwolnienie. Na pierwszej stronie formularza należy odznaczyć kwadrat z informacją, że podatnik będzie korzystał ze zwolnienia podatku VAT oraz uzupełnić datę, od kiedy zwolnienie ma obowiązywać.
Przeczytaj inne artykuły poświęcone VAT w przedsiębiorstwie.