Kiedy w rozliczeniu rocznym skorzystać można z ulgi na Internet? Komu ona przysługuje? Ile można dzięki niej zyskać? Zapraszamy do lektury!
Korzystanie z ulgi na Internet wciąż cieszy się dość dużą popularnością. W jej ramach można odliczyć poniesione w roku podatkowym wydatki na Internet niezależnie od miejsca oraz formy korzystania, w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Zatem podatnik, który nie skorzystał z ulgi w 2021 roku oraz we wcześniejszych latach, ma prawo w dowolnym roku podatkowym rozpocząć korzystanie z ulgi.
Co ważne, lat korzystania z ulgi na Internet nie można rozdzielać. Podatnicy mogą skorzystać z ulgi internetowej, gdy ich dochody opodatkowane są według skali podatkowej bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Wysokość ulgi na Internet
Ulga na Internet jest limitowana. Maksymalna wysokość odliczenia wydatków na użytkowanie Internetu nie może przekroczyć 760 zł w danym roku podatkowym. W przypadku małżonków limit ten wynosi 1 520 zł. Kwotę odliczenia umieszcza się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).
Dokumenty potwierdzające prawo do ulgi
Podatnicy korzystający z ulgi powinni udokumentować wydatki z tytułu użytkowania Internetu. Dokument powinien spełniać wszystkie poniższe warunki:
- stwierdzać faktyczne poniesienie wydatku, a nie tylko zamówienie usługi lub korzystanie z niej,
- zawierać dane identyfikujące kupującego, sprzedającego, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty.
Pytania? Napisz do nas!