Dotacje z urzędu pracy przyznawane są tylko osobom fizycznym, które planują otworzyć własny biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba jednak spełnić określone warunki.
Ten rodzaj dotacji jest jednym z narzędzi oddziaływania na rynek pracy. Służy aktywizacji zawodowej osób niezatrudnionych, jak i wspieraniu adaptacji rynkowej. Dlatego też z takiej dotacji nie skorzystają osoby chcące powołać – przykładowo – spółkę. Dotacje pozyskać można tylko na założenie działalności osoby fizycznej, wpisanej w CEIDG. Spełnić należy również kryteria wymagane przez urząd pracy właściwy dla miejsca składania wniosku.
Oto najczęstsze wymagania, stawiane osobom starającym się o dotację z Urzędu Pracy:
- Wnioskodawca posiada statusu osoby bezrobotnej,
- Wnioskodawca nie prowadził, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, działalności gospodarczej ani nie posiada aktualnie zawieszonej działalności gospodarczej,
- Wnioskodawca nie składał wcześniej wniosku w innym powiatowym urzędzie pracy,
- W okresie składania wnioskodawca uregulował zobowiązania wobec funduszy celowych i nie posiada zobowiązań komorniczych,
- W okresie 2 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy wnioskodawca nie był karany za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu,
- W określonym czasie np. ostatnim roku wnioskodawca nie odrzucił oferty stażu lub pracy przedstawionej przez urząd pracy.
Jak złożyć wniosek o dotację ?
Nie można niestety określić konkretnego terminu na złożenie wniosku o przyznanie dotacji. Urzędu uruchamiają nabór wniosków zazwyczaj w pierwszych miesiącach lub ostatnim miesiącu roku kalendarzowego. Może również okazać się, że nabór wniosków będzie realizowany dwa razy w roku – jeśli w funduszu pracy znajdą się dodatkowe środki.
Aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie, należy oczywiście spełnić stawiane przez urząd pracy warunki, a sam wniosek jest oceniany merytorycznie. Istotne bywa jak najszybsze złożenie wniosku po uruchomieniu naboru, zdarza się, że wnioski rozpatrywane są po prostu za kolejnością wpłynięcia.
Wysokość oraz cel dotacji
Maksymalna wartość dofinansowania, o jaką wnioskodawca może się ubiegać, odpowiada 6-krotności średniego wynagrodzenia – w 2022 roku wynosi ok. 36 tys. zł. Dofinansowanie przyznawane jest na listę proponowanych wydatków, związanych z zakładaną działalności. Każdy potrzebny i planowany przedmiot należy wskazać we wniosku i odpowiednio uargumentować we wskazanym miejscu. Nie jest to szczególnie skomplikowane, w przypadku oczywistych zakupów wystarczy dosłownie jedno krótkie zdanie.
Przed złożeniem listy wydatków do pokrycia warto zajrzeć do regulaminu przyznawania dotacji. Regulamin może określać także przedmioty, których nabycie nie można sfinansować z przyznanych środków. Urzędy często posiadają katalogi takich pozycji, które nie mogą zostać dofinansowane, np. samochody, szkolenia czy też kasy fiskalne. Ponadto w niektórych urzędach pracy praktykuję się przypisanie do określonych kategorii progów procentowych.
Przykładowo: wydatki na sprzęt – ponad 50% wysokości dotacji, na reklamę – do 10%, na zatowarowanie – do 40% przyznanych środków. W takim przypadku, zanim złożymy wniosek wraz z wykazem planowanych wydatków, warto upewnić się, że lista ta odpowiada obowiązującym regulacjom.
Sprawdź także inne możliwości pozyskania dotacji!