Planując rozpoczęcie działalności gospodarczej warto sprawdzić dostępne możliwości wsparcia w postaci dotacji unijnych. O takie dofinansowanie starać się mogę określone kategorie potencjalnych beneficjentów, w procesie tym pośredniczą Wojewódzkie oraz Powiatowe Urzędy Pracy.
Dotacje unijne na rozpoczęcie biznesu cieszą się dużą popularnością zarówno w Polsce, jak i w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej. O dotację unijną mogą się ubiegać między innymi:
- bezrobotni,
- imigranci,
- bierni zawodowo,
- reemigranci, czyli Polacy przebywający za granicą przez co najmniej 6 miesięcy,
- osoby odchodzące z rolnictwa oraz ich rodziny,
- zatrudnieni na umowach krótkoterminowych,
- osoby z niepełnosprawnościami.
Wojewódzkie oraz Powiatowe Urzędy Pracy pośredniczą w udzielaniu dotacji, co powoduje, że każdy obywatel ma ułatwiony dostęp do informacji oraz wsparcia w poprawnym wypełnieniu wniosku. Należy pamiętać, że o dotacje nie można się ubiegać w przypadku każdej działalności, ponadto środki są rozdzielane między regionami i województwami. Z kolei każdy realizowany projekt posiada określony termin zakończenia. To podstawowe informacje, które należy przeanalizować rozpatrując tę możliwość.
Jak pozyskać dotację unijną?
Pierwszym etapem w procedurze uzyskania dotacji unijnej jest złożenie formularza rekrutacyjnego. Jeśli zostanie on zaakceptowany pod względem formalnym i merytorycznym, należy przystąpić do przygotowania biznesplanu. Pomocne mogą okazać się w tym, realizowane przez Unię Europejską, szkolenia z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej. Ostatnim etapem jest złożenie biznesplanu oraz wniosku o dofinansowanie działalności, w którym należy umieścić szczegółowe dane i opis planowanego biznesu. Każdy element wniosku jest poddawany ocenie zgodnie z kartą oceny wniosku.
Następnie w drugim etapie przyszły przedsiębiorca odbywa rozmowę z doradcą zawodowym o projekcie, podczas której jest oceniany w skali punktowej. Jeśli suma punktów z dwóch etapów jest odpowiednio wysoka, wniosek o dotację unijną zostaje rozparzony pozytywnie.
Wysokość dotacji unijnych
Z reguły maksymalna kwota dofinansowania na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej to około 40 tysięcy złotych. Zależy to przede wszystkim od profilu projektu, jego organizatorów, a także branży, dla której skierowane jest zewnętrzne finansowanie.
W ramach dotacji można uzyskać również wsparcie pomostowe w wysokości 1 tysiąca złotych miesięcznie. Ma ono na celu pomoc w zachowaniu płynności finansowej w nowo powstałym przedsiębiorstwie. Wsparcie pomostowe udzielane jest najczęściej na 6 miesięcy od momentu założenia działalności gospodarczej, jednakże w pewnych sytuacjach istnieje możliwość przedłużenia tego okresu o kolejne 6 miesięcy.
Środki unijne można przeznaczyć między innymi na zakup środków trwałych, oprogramowanie, reklamę czy prace remontowe. Z kolei pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania jednostki, tj. podatków, opłat za czynsz, ZUS – jest możliwe z udzielonego wsparcia pomostowego.