Dotacje z Lokalnych Grup Działania

Rozważając istniejące możliwości finansowania warto pamiętać o możliwościach lokalnych. W określonych sytuacjach mogą się okazać niezwykle atrakcyjne, dlatego przybliżamy możliwości tworzone przez Lokalne Grupy Działania.

Lokalna Grupa Działania (LGD) jest stowarzyszeniem, do którego przynależą gminy wiejskie i miejsko–wiejskie, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys. osób. LGD działa głównie w celu zwiększenia atrakcyjności terenów gmin członkowskich, np. poprzez wspieranie turystyki, ale i poprzez zwiększanie potencjału dla mieszkańców i firm działających na danym terenie.

Przedsiębiorczość to jeden z tych obszarów, który starają się szczególnie wspierać, także w zakresie zakładania własnych firm oraz ich rozwoju. Aby sprawdzić czy dana gmina jest członkiem LGD, można skorzystać z wyszukiwarki internetowej wpisując frazę „nazwa gminy” + LGD.

Dotacje z LGD – kryteria

W odróżnieniu od dotacji z Urzędu Pracy warunki przyznawania dotacji od LGD są w dużej mierze ujednolicone. Z reguły występują kryteria ogólne oraz szczegółowe kryteria utworzone przez same LGD, związane z daną strategią rozwoju i charakterystyką regionu (np. wsparcie działalności gastronomicznej i tworzenia zaplecza wypoczynkowego na terenach o potencjale turystycznym). Kryteria ogólne kształtują się następująco:

  • Wysokość wkładu własnego – im wyższy, tym więcej punktów w trakcie oceny;
  • Racjonalność i struktura planowanego budżetu;
  • Innowacyjność – produktowa, organizacyjna, technologiczna itd.;
  • Walory ekologiczne przedsięwzięcia;
  • Korzystanie z doradztwa danej LGD;

Po spełnieniu powyższych warunków, warto zaznaczyć, że projekt inwestycji musi także:

  • Być zgodny z Lokalną Strategią Rozwoju (dokument programowy, według którego Lokalna Grupa Działania rozdysponowuje środki unijne);
  • Uzbierać minimalną liczbę punktów określoną w Lokalnej Strategii Rozwoju – na podstawie Lokalnych Kryteriów Wyboru.

Wysokość dotacji LGD

Maksymalna kwota dofinansowania różni się dla poszczególnych LGD, ale może wynieść nawet do 100 tys. PLN. Jednakże, jest ono wypłacane w dwóch ratach, z których pierwsza stanowi 80%, a druga 20% całości. Całość kwoty jest bezzwrotna pod warunkiem prowadzenia działalności przez minimum 2 lata od momentu otrzymania II raty.

Jeżeli masz jakieś pytania bądź wątpliwości odnośnie, dotacji z Lokalnych Grup Działania, skontaktuj się z nami!

Related Posts

Jak pozyskać dotację z Urzędu Pracy na zatrudnienie

Dotacja z Urzędu Pracy

Przedsiębiorca chcący stworzyć nowe stanowisko pracy może starać się o dotację z Urzędu Pracy na zatrudnienie osoby bezrobotnej. To bardzo atrakcyjna możliwość, firma musi jednak spełniać określone warunki. Przedsiębiorca może starać się o otrzymanie z Powiatowego Urzędu Pracy zwrotu kosztów...

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Planując rozpoczęcie działalności gospodarczej warto sprawdzić dostępne możliwości wsparcia w postaci dotacji unijnych. O takie dofinansowanie starać się mogę określone kategorie potencjalnych beneficjentów, w procesie tym pośredniczą Wojewódzkie oraz Powiatowe Urzędy Pracy. Dotacje unijne na rozpoczęcie biznesu cieszą się dużą...