W poprzednim artykule rozpoczęliśmy temat Nowego Ładu, czyli podatkowych zmian wchodzących w życie już od stycznia 2022 roku. Dziś omawiamy zmiany w zakresie obliczania i rozliczania składki zdrowotnej. Zapraszamy!
Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw opiera się na 5 fundamentach, tzn.:
- 7 % PKB na zdrowie,
- obniżka podatków dla 18 mln Polaków,
- inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy,
- mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 m2 bez formalności,
- emerytury bez podatku do 2500 PLN.
Choć hasła te brzmią obiecująco, nie za wiele można z nich wywnioskować. Dlatego w dalszej części artykułu spróbujemy przybliżyć ich praktyczne zastosowanie w życiu codziennym Polaków, a w szczególności ich wpływ na działalności gospodarcze.
7 procent PKB na zdrowie
Jak wynika z obowiązującego obecnie art. 131c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2021.0.1285 t.j.), w latach 2018 – 2026 wysokość środków przeznaczanych na finansowanie ochrony zdrowia ma wzrosnąć do poziomu co najmniej 7% PKB. Jak przewiduje art.131c, wydatki te miały wzrastać stopniowo, a co najważniejsze w 2022 r. przeznaczone miało zostać jedynie 5,55% PKB.
Zgodnie zaś z nowelizacją plan ten ma ulec zmianie, gdyż wydatki na ochronę zdrowia w ciągu sześciu lat zwiększą się do 7 % PKB, a w 2022 r. osiągną już 6 % PKB.
Nowy Polski Ład a składka zdrowotna
Przy omawiania I filaru Nowego Polskiego Ładu nie można ominąć tematu zmian zasad w rozliczaniu i opłacaniu składki zdrowotnej. Od 2022 r. wysokość składki zdrowotnej zależeć będzie od osiąganych przychodów oraz od sposobu opodatkowania przedsiębiorcy.
Od 2022 roku zmianie ulegną nie tylko wysokości składki zdrowotnej, ale też termin jej zapłaty, która będzie płatna już nie do 10 dnia, a do 20 danego miesiąca. Przesunięcie to spowodowane jest przede wszystkim tym, że tak jak wyżej wspominaliśmy wysokość składki będzie zależeć od dochodu uzyskanego w poprzednim miesiącu przez przedsiębiorcę. Wydłużony termin płatności pozwoli na przygotowanie potrzebnych danych do wyliczenia wysokości składki zdrowotnej za dany miesiąc.