Zwolnienie chorobowe przedsiębiorcy

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, a także osoba z nią współpracująca, ma prawo do uzyskania zasiłku chorobowego w razie czasowej niezdolności do pracy. Ponadto osobom tym za ten okres przysługuje zwolnienie od opłacania składek ZUS. Jednakże przedsiębiorca musi pamiętać o warunkach, dokumentach oraz nie mniej ważnych zasadach prowadzenia działalności podczas otrzymywania zasiłku.

Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z zasiłku chorobowego, musi opłacać składkę chorobową – w terminie, do 10. dnia każdego miesiąca. Wysokość tej składki to 2,45 proc. podstawy wymiaru. Można powiedzieć, że te zasady to najważniejsze warunki uzyskania zasiłku chorobowego.

Należy również pamiętać, że prawo do tego zasiłku nie przysługuje od momentu rozpoczęcia działalności czy też od jednokrotnie opłaconej składki. By uzyskać prawo do tego świadczenia, musi także minąć tzw. „okres wyczekiwania”, trzeba więc najpierw opłacać składki nieprzerwanie przez 90 dni. Jeżeli przedsiębiorca ubiega się o przyznanie zasiłku chorobowego, musi wykazać, że w przeciągu ostatnich 90 dni w terminie opłacił wszystkie składki ZUS. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy nowy przedsiębiorca był ubezpieczony przed rozpoczęciem działalności lub równolegle z nią – z innego tytułu, np. w poprzedniej lub dodatkowej pracy.

Terminowość w tym przypadku jest o tyle istotna, iż w przypadku opóźnienia w opłaceniu składki przedsiębiorca traci prawo do zasiłku na okres 3 miesięcy.

Wymagane dokumenty

Spełnienie powyższych wymogów formalnych to nie wszystko. Oczywiście, przedsiębiorca zobowiązany jest też do złożenia właściwej dokumentacji, tj.:

  • druku ZUS ZLA (wystawione przez lekarza orzeczenie o tymczasowej niezdolności do pracy),
  • formularza ZUS Z-3b (zaświadczenie płatnika składek obejmujące osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, ich współpracowników oraz duchowieństwo).

Oczywiście w tym przypadku również należy dotrzymać ustawowych terminów, tj. 7 dni w przypadku tradycyjnego zaświadczenia papierowego, gdyż spóźnienie skutkuje obniżeniem świadczeń nawet o 25%.

Prowadzenie działalności gospodarczej podczas pobierania zasiłku jest możliwe, ale z wyłączeniem pewnych czynności. Co to oznacza? Przede wszystkim przedsiębiorca musi wstrzymać się z wykonywaniem czynności, które wiążą się bezpośrednio z uzyskaniem zarobku. Nie jest to równoznaczne więc ze wstrzymaniem się od wszystkich zadań służbowych, jak np. odpisywanie na maila czy służbowe rozmowy przez telefon dotyczące podjętych wcześniej zobowiązań.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS za okres choroby

Oprócz otrzymania zasiłku przedsiębiorca w trakcie trwania okresu chorobowego zwolniony jest również z obowiązku opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne. W związku z tym osoba prowadząca działalność gospodarczą uprawniona jest do zapłacenia składki proporcjonalnie do przepracowanych w miesiącu dni.

Tak wyliczona kwota powinna zostać uwzględniona przez płatnika w miesięcznej deklaracji rozliczeniowej wysyłanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Related Posts

Odprawa emerytalna. Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Komu przysługuje odprawa emerytalna? Jaka jest jej wysokość? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać to świadczenie? Odpowiadamy na te i inne pytania. Zapraszamy do lektury. W życiu każdego człowieka przychodzi czas na zakończenie kariery zawodowej i przejście na zasłużoną emeryturę....
składki zus

Zmiany w składkach ZUS na rok 2024. Co czeka przedsiębiorców?

Czy można uniknąć płacenia składek ZUS? Od czego zależą kwoty składek ubezpieczeń społecznych? Jakie zmiany w tym zakresie czekają na przedsiębiorców? Odpowiadamy! Nowy rok to czas, kiedy przedsiębiorcy starannie analizują zmiany w polityce podatkowej i ubezpieczeniowej. Jednym z kluczowych elementów...