Prezentujemy omówienie najważniejszych zmian w prawie podatkowym. Zmiany te dotyczą m.in. paragonów online, zwrotu kosztów zakupu kas fiskalnych i wystawiania faktur dla przedsiębiorców. Nic Cię nie ominie!
Zgodnie z art. 145b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535) przedsiębiorcy z określonych branż zobowiązani są w wyznaczonych terminach do zmiany rodzaju rejestracji sprzedaży z tradycyjnych kas na internetowe kasy fiskalne. Zmiany wprowadzane są etapowo od 2019 roku, a ich ostatni etap to lipiec 2021. Omawiamy nowe obowiązki.
Zwykła kasa rejestrująca a internetowa
Oba urządzenia przeznaczone są do tej samej czynności, czyli rejestracji sprzedaży, jednak kasa online posiada o wiele więcej dodatkowych funkcji. Kasa online, jak można się domyślać, to kasa wymagająca stałego połączenia z siecią teleinformatyczną (np. Internetem, WIFI, GSM). Dlaczego? Głównym zadaniem kasy online – oprócz rejestrowania sprzedaży – jest to, aby w sposób ciągły i automatyczny przesyłała dane o transakcjach i zdarzeniach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK).
Elektroniczne paragony online – kasa online oprócz wydrukowania tradycyjnej papierowej wersji paragonu posiada również możliwość generowania e-paragonu, który może zostać przesłany bezpośrednio do jego odbiorcy.
NIP nabywcy – od 1 stycznia 2021 r. wystawianie faktury dla przedsiębiorcy jest możliwe tylko, gdy na paragonie wprowadzony zostanie dodatkowo jego NIP. Choć funkcję wprowadzania NIP-u spotyka się również w tradycyjnych kasach, to w kasach online jest ona zawsze dostępna.
Centralne Repozytorium Kas (CRK)
Centralne Repozytorium Kas (CRK) to baza danych prowadzona przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, do którego za pomocą kas online trafiają informacje na temat:
- Sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej;
- Zdarzeń zapisywanych w pamięci kasy, mających znaczenie dla pracy urządzenia, czyli m.in.: fiskalizacji kasy, zmianach stawek podatku VAT, zmianach adresu punktu sprzedaży, datach przeprowadzanych przeglądów technicznych.
Zazwyczaj przesyłanie danych następuje co dwie godziny. Co istotne, system posiada również możliwość przesyłania komunikatów bezpośrednio do przedsiębiorcy, m.in. tych dotyczących pracy kasy.
Podmioty zobowiązane do wprowadzenia kasy online
Tak jak już wspominaliśmy – w lipcu nastąpił ostatni etap wprowadzania kas online. Od tego też miesiąca obowiązek ich stosowania ciąży na przedsiębiorcach świadczących usługi:
- fryzjerskie;
- kosmetyczne i kosmetologiczne;
- budowlane;
- w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów;
- prawnicze;
- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
Zwrot kosztów za zakup kasy online
Do zwrotu kosztów za zakup kasy fiskalnej online uprawnieni są:
- Przedsiębiorcy zobowiązani do rejestracji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online
- Przedsiębiorcy zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych, którzy nie używali ich wcześniej, ale dobrowolnie zdecydowali się na rejestrowanie sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online.
Pokrycie tych kosztów wynosi 90 % wartości netto zakupionej kasy, jednak kwota ta nie może przekraczać 700 zł.
W jaki sposób ubiegać się o zwrot kosztów? Zależy to przede wszystkim od statusu VAT podatnika. Czynni podatnicy VAT o zwrot ubiegać się mogą w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, natomiast bierni podatnicy VAT poprzez złożenie wniosku do właściwego Urzędu Skarbowego.