składki zus

Dzięki ulgom na start działalności przedsiębiorca może wiele zaoszczędzić, jednak tylko przez uregulowany przepisami okres czasu. Następnie status ulegnie zmianie, na płatnika pełnych składek ZUS.

Korzystanie z każdej z ulg jest ograniczone, co oznacza, że przysługują one tylko przedsiębiorcom spełniających określone warunki oraz przez określony prawem okres czasu. Przypominamy ulgi omówione w ramach naszego serwisu:

  • Ulga na start – przez pierwsze 6 miesięcy działalności;
  • Preferencyjna podstawa dla wymiaru składek dla początkujących – przez 24 miesiące;
  • „Mały ZUS plus” – maksymalnie przez 36 miesięcy (możliwość skorzystania ponownie po upływie 2 lat).

Po upływie wyżej wspomnianych terminów (czyli nawet 66 miesiącach) obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest ponowne przerejestrowanie się do tzw. Dużego ZUS-u, czyli odliczanie pełnych składek –  regularnie i na zasadach ogólnych.

Wysokość składek ZUS

Podstawa naliczenia składek zależy od dwóch ogólnych czynników: wynagrodzenia minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Podstawa naliczenia składki nie może być niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne jest ogłaszane w formie obwieszczenia ministra właściwego ds. polityki społecznej publikowanego w Dzienniku Urzędowym. Stąd też każdorazowa zmiana wynagrodzenia minimalnego wpływa na ten wskaźnik.

Ulgi i zwolnienia z których może skorzystać przedsiębiorca nie obejmują składki zdrowotnej. Tę każdy przedsiębiorca musi płacić zgodnie z ogólnymi przepisami, bez względu na formę prawną działalności.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych ZUS

Zbieg tytułów do ubezpieczeń to sytuacja, w której istnieją przesłanki do objęcia przedsiębiorcy ubezpieczeniami społecznymi z więcej niż jednego tytułu. Czy wówczas przedsiębiorca podwójnie opłaca składki? Nie, choć nie jest ogólną regułą. Rzecz zależy od sytuacji przedsiębiorcy oraz samych zbiegających się tytułów. Poniżej dwa przykłady zbiegu tytułów ZUS, które zdarzają się najczęściej:

  • Działalność gospodarcza a inne działalności gospodarcze W tym przypadku przedsiębiorca ma wybór z tytułu której działalności chce być ubezpieczony. Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, które opłacane jest w pełnej wysokości od każdej działalności.
  • Działalność gospodarcza a renta/emerytura W tym przypadku przedsiębiorca ma dobrowolność, co oznacza, że może być ubezpieczony z tytułu działalności, jak również z tytułu renty/emerytury lub wybrać tylko jeden z tytułów.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne są obowiązkowe, za wyjątkiem emerytów, którzy z tych składek mogą być zwolnieni, jeśli:

  • świadczenie emerytalne brutto nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia;
  • dodatkowe przychody z tytułu działalności nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłacany jest podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Related Posts

Odprawa emerytalna. Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Komu przysługuje odprawa emerytalna? Jaka jest jej wysokość? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać to świadczenie? Odpowiadamy na te i inne pytania. W życiu każdego człowieka przychodzi czas na zakończenie kariery zawodowej i przejście na zasłużoną emeryturę. W naszym kraju...
składki zus

Zmiany w składkach ZUS na rok 2024. Co czeka przedsiębiorców?

Czy można uniknąć płacenia składek ZUS? Od czego zależą kwoty składek ubezpieczeń społecznych? Jakie zmiany w tym zakresie czekają na przedsiębiorców? Odpowiadamy! Nowy rok to czas, kiedy przedsiębiorcy starannie analizują zmiany w polityce podatkowej i ubezpieczeniowej. Jednym z kluczowych elementów...