pelnomocnitwo zus us

Osoby prowadzące swoją działalność w poprzednim roku kalendarzowym przez okres co najmniej 60. dni oraz osiągający przychody nie większe niż 120 tys. zł rocznie mogą ubiegać się o zmniejszoną podstawę wymiaru składek ZUS. Taką możliwość daje rozwiązanie, jakim jest Mały ZUS plus. Zapraszamy do lektury!

Mały ZUS plus to rozwiązanie mające sprzyjać w Polsce przedsiębiorczości, będące ulepszeniem pierwszej ulgi tego typu, tzw. „Małego ZUS-u”. Z preferencji tej mogą skorzystać osoby prowadzące swoją działalność przez okres nie krótszy niż 60. dni w poprzednim roku kalendarzowym. W odróżnieniu od pierwszej wersji tego programu z poprzednich lat, podstawa składek społecznych nie jest wyliczana w oparciu o wysokość przychodów, ale od dochodów, jakie przedsiębiorca osiągnął w poprzednim roku kalendarzowym. To dużo korzystniejsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, dzięki któremu większa ich grupa może ubiegać się o tę ulgę.

Istnieją jednak pewne ograniczenia w wysokości obniżki płaconych składek ZUS. Zgodnie z art. 18c ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2021.423 t.j.) wysokość podstawy na składki społeczne ZUS przedsiębiorcy nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. Ponadto, nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

Warunki skorzystania z Małego ZUSu plus i podstawa składek

Zgodnie z art.18c ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2021.423 t.j.) podstawa składek ubezpieczeń społecznych ZUS przy uldze „Mały ZUS plus” wyliczana jest według wzoru. Przeciętny miesięczny dochód z działalności pozarolniczej, uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym, mnożymy przez współczynnik 0,5. Otrzymany wynik jest zaokrąglany. Z kolei sam przeciętny dochód uzyskujemy dzieląc roczny dochód (za poprzednik rok kalendarzowy) przez liczbę dni, przez które prowadzona była ta działalność. Wynik mnożymy razy 30.Mały ZUS plus to kolejny sposób na obniżenie kosztów prowadzenia działalności, dla początkujących przedsiębiorców może przynosić istotne oszczędności. Choć do skorzystania z tego rozwiązania upoważnione jest całkiem liczne grono przedsiębiorców, należy pamiętać o warunkach do spełnienia:

  • w poprzednim roku kalendarzowym przychód z Twojej działalności nie może przekraczać 120 000 złotych,
  • w poprzednim roku kalendarzowym prowadziłeś działalność nie mniej, niż przez 60 dni.

Wśród wielu uprawnionych do skorzystania z preferencyjnej podstawy jest też grupa wykluczonych przedsiębiorców, tzn. tych którzy:

  • w ciągu 60 miesięcy korzystali z Małego ZUSu lub Małego ZUSu plus łącznie przez 36 miesięcy;
  • rozliczają się kartą podatkową i są równocześnie zwolnieni z VAT;
  • podlegają ubezpieczeniu ze względu na inną, pozarolniczą działalność;
  • w ramach działalności realizują te same zadania, które w bieżącym lub minionym roku wykonywali dla swojego pracodawcy.

Okres opłacania preferencyjnych składek ZUS

Czas korzystania z Małego ZUS-u plus jest ograniczony. Warto pamiętać, że w tym przypadku przedsiębiorca może opłacać niższe składki przez łączny okres 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy ciągłego prowadzenia działalności. Co to oznacza? W praktyce z ulgi „Mały ZUS plus” można skorzystać więcej niż raz pod warunkiem, że o kolejne przedsiębiorca ubiegać się będzie po upływie 2 lat od ostatniego miesiąca korzystania z ulgi.

Related Posts

Odprawa emerytalna. Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Komu przysługuje odprawa emerytalna? Jaka jest jej wysokość? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać to świadczenie? Odpowiadamy na te i inne pytania. Zapraszamy do lektury. W życiu każdego człowieka przychodzi czas na zakończenie kariery zawodowej i przejście na zasłużoną emeryturę....
składki zus

Zmiany w składkach ZUS na rok 2024. Co czeka przedsiębiorców?

Czy można uniknąć płacenia składek ZUS? Od czego zależą kwoty składek ubezpieczeń społecznych? Jakie zmiany w tym zakresie czekają na przedsiębiorców? Odpowiadamy! Nowy rok to czas, kiedy przedsiębiorcy starannie analizują zmiany w polityce podatkowej i ubezpieczeniowej. Jednym z kluczowych elementów...