Wspólne rozliczenie małżonków to metoda polegająca na wyliczeniu podatku ustalając najpierw sumę dochodów małżonków, którą dzieli się na dwa. Dzięki temu można zapłacić mniejszy podatek niż w przypadku rozliczania się indywidualnie.
Ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem można skorzystać, jeśli małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim oraz do końca roku podatkowego istniał między nimi stan wspólności majątkowej. Z wnioskiem o łączne opodatkowanie dochodów małżonków może wystąpić również wdowa lub wdowiec. Takie rozliczenie jest możliwe w przypadku, gdy:
- małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim w roku podatkowym, a współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego; bądź
- współmałżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok.
Warunki wspólnego rozliczenia z małżonkiem
Możliwość skorzystania ze wspólnego opodatkowania małżonków uzależniona jest od dodatkowych warunków, które należy spełnić w roku podatkowym, za który dokonuje się rozliczenia. Przede wszystkim konieczne jest określenie rezydencji podatkowej małżonków. Ponadto we wspólnym zeznaniu podatkowym należy złożyć wniosek o łączne opodatkowanie.
Zaznaczenie na deklaracji PIT-37 bądź PIT-36 odpowiedniego kwadratu i złożenie odpowiednich podpisów jest równoznaczne z wnioskiem o stosowanie wspólnego rozliczenia PIT. Co ważne, wspólne rozliczenie z małżonkiem nie jest możliwe, gdy któryś z nich korzystał z poniższych form opodatkowania:
- podatku liniowego,
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z wyjątkiem najmu prywatnego,
- zasad wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.