TAX FREE

TAX FREE to rozwiązanie prawne umożliwiające zwrot podatku VAT podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE. Obecnie obowiązujące przepisy polegają na tradycyjnych metodach, tj. papierowym obiegu dokumentów i paragonów, najczęściej tuż przed powrotem turysty do swojego kraju. Od 1 stycznia 2022 roku procedury zwrotu podatku podróżnym spoza UE mają ulec istotnej aktualizacji – o czym dalsza część artykułu.

Jak już wspominaliśmy, TAX FREE, czyli system zwrotu podatku skierowany jest dla osób odwiedzających nasz kraj, pochodzących spoza terytorium UE. Jednakże, aby osoba taka o zwrot podatku VAT mogła się ubiegać, najpierw musi spełnić poniższe kryteria:

  • wykazać, że zakupiła dany towar o minimalnej wartości 200 zł na terytorium Polski,
  • przedstawić paragon z kasy rejestrującej,
  • udowodnić, że towar jest lub był wywożony w stanie nienaruszonym poza terytorium UE i uzyskał potwierdzenie funkcjonariusza służby celno-skarbowej.

TAX FREE – na czym polega?

Choć innowacyjne podejście do systemu TAX FREE znane i wykorzystywane jest już w wielu państwach członkowskich UE, w Polsce obowiązywać zacznie dopiero od 1 stycznia 2022 r. Zważywszy na obowiązujące obecnie procedury zwrotu podatku VAT podróżującym, nowy system TAX FREE usprawni znacznie pracę polskich przedsiębiorców i pomoże samym podróżującym.

Choć sam system TAX FREE obowiązywać zacznie od 2022 r. już od 1 lipca tego roku przedsiębiorcy obsługujący turystów zagranicznych mogą dostosowywać się do pewnych procedur wdrożeniowych, tj.:

  • rejestrować się do systemu TAX FREE poprzez platformę PUESC,
  • zintegrować swoje systemy sprzedaży z platformą PUESC w zakresie TAX FREE.

Rejestracja poprzez PUESC

Na PUESC od 1 lipca tego roku dostępna jest rejestracja przedsiębiorców zapewniających obsługę podróżnych w zakresie TAX FREE. Do grona tych podmiotów należą:

  • sprzedawcy towarów,
  • podmioty, które w swojej działalności zajmują się obsługą tego typu zwrotów i z którymi sprzedawca podpisał stosowną umowę.

Na czym polega rejestracja? Przede wszystkim na przekazaniu danych formalnych, tj. wskazania miejsca sprzedaży, wyboru kasy fiskalnej, wskazania pracowników do obsługi procedury TAX FREE oraz ewentualnej współpracy z podmiotem pośredniczącym.

Related Posts

Księgowość dla psychoterapeutów i psychologów. Zasady, koszty i fiskalizacja

Prowadzenie działalności psychoterapeutycznej, oprócz pracy z pacjentem, obejmuje także obowiązki podatkowe i księgowe. Omawiamy najważniejsze zasady dotyczące finansów psychoterapeutów i psychologów, kosztów prowadzenia działalności, zasad fiskalizacji oraz obowiązków podatkowych. Aby uniknąć kłopotów i świadomie zarządzać swoją działalnością gospodarczą, należy znać...
ile zapłacę za obsługę księgową

Koszt obsługi księgowej

Od czego zależy cena usług księgowych? Co się na nią składa? Jakie korzyści wynikają ze współpracy z biurem rachunkowym? Wyjaśniamy! Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko skutecznego zarządzania, ale i spełnienia szeregu obowiązków księgowych i podatkowych. Zdecydowana większość przedsiębiorstw korzysta...