Procedury AML

system e-faktur

W dzisiejszym artykule, a zarazem ostatnim z serii materiałów poświęconych tegorocznym zmianom podatkowym, przyjrzymy się bliżej procedurom AML, czyli zasadom przyjętym w celu zapobiegania tzw. praniu brudnych pieniędzy. W tym roku, celem jeszcze większej kontroli w przepływie pieniędzy z nielegalnych źródeł, wprowadzono 3 istotne zmiany, których wdrożenie przebiega trójetapowo. Pierwszy z nich, o którym dziś powiemy, obowiązuje już od 31 lipca 2021 roku.

Na początek warto nieco bardziej przybliżyć, czym jest właściwie pranie brudnych pieniędzy. Najprościej: to proces polegający na podjęciu działań w celu wywarciu przekonania, że pieniądze pochodzące z nielegalnej działalności (np. z handlu narkotykami) pochodzą z legalnych źródeł. Proces tzw. oczyszczania brudnych pieniędzy następuje w kilku etapach.

Procedury AML

AML, czyli z ang. Anti-Money Laundering, to procedury prawne podejmowane przez organizacje świadczące usługi finansowe, np. instytucje kredytowe i pożyczkowe, mające na celu wyeliminowanie zjawiska prania brudnych pieniędzy. Najważniejszym polskim aktem prawa określającym m.in. zasady i tryb przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2021 r. poz. 1132, 1163, 1535).

Do zastosowania zasad przeciwdziałaniu praniu pieniędzy zobligowane są:

  • instytucje obowiązane,
  • organy informacji finansowej,
  • jednostki współpracujące,
  • pośrednio wszyscy pozostali uczestnicy obrotu finansowego, których umownie można nazwać klientami.

Nowe instytucje obowiązane od lipca 2021 roku

Od 31 lipca 2021 roku do grona instytucji obowiązanych do wdrożenia i zastosowania procedur AML należą przedsiębiorcy prowadzący działalność z sektora usług polegających na:

  • sporządzaniu deklaracji, prowadzeniu ksiąg podatkowych, udzielaniu porad, opinii lub wyjaśnień z zakresu przepisów prawa podatkowego lub celnego,
  • pośrednictwie w obrocie nieruchomościami,
  • obrocie lub pośrednictwie w obrocie dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi oraz antykami.

Jeżeli masz jakieś pytania bądź wątpliwości odnośnie procedur AML i podmiotów obowiązanych do ich stosowania, skontaktuj się z nami!

Related Posts

CRBR

Omawiamy kolejne kroki podjęte przez ustawodawcę w celu zapobiegania praniu pieniędzy: zmiany w zasadach zgłaszania oraz prowadzeniu Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest najważniejszym systemem utworzonym przez przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o...
fundusz pracy księgowość przedsiębiorstwa

Ustawa o AML

Przybliżamy zmiany wprowadzone wraz z nowelizacją ustawy o AML (przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy), w tym te obowiązujące już od 31 października 2021 r. Choć nowelizacja wprowadza sporo nowych regulacji, warto zwrócić szczególną uwagę na dwa obszary. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu...