Składki ZUS nowych przedsiębiorców – „ulga na start”

Ulga na start to jedno z kilku uproszczonych rozwiązań prawnych dla nowego przedsiębiorcy, których celem jest obniżenie kosztów związanych z obowiązkiem opłacania składek ZUS. Ich źródło stanowi tzw. Konstytucja Biznesu, a dokładniej mówiąc ustawa prawo przedsiębiorcy (Dz. U. 2018 poz. 646). W art. 18 tej ustawy wskazano kto, kiedy i na jaki czas może skorzystać z tzw. ulgi na start – o czym powiemy bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu.

Ulga na start to zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy na okres 6 pełnych miesięcy. Dla przypomnienia, w katalogu ubezpieczeń społecznych są tylko ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Ulga na start nie obejmuje więc ubezpieczenia zdrowotnego, do którego przedsiębiorca musi się zgłosić i je opłacać już od pierwszego dnia działalności gospodarczej.

Choć niewątpliwie dla rozpoczynających swoją działalność przedsiębiorców rozwiązanie to jest korzystne finansowo, to musi on pamiętać, że w trakcie trwania ulgi na start nie gromadzi środków na żadne z ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że nie jest uprawniony do skorzystania z przysługujących, w związku z ich opłacaniem, świadczeń, np. chorobowego – przynajmniej w okresie korzystania z tej ulgi.

Dla kogo ulga na start ?

Wracając do treści art. 18 Konstytucji Biznesu, uprawnionymi do skorzystania z ulgi na start są:

  • Osoby zakładające działalność po raz pierwszy lub podejmujący ją po co upływie 60 miesięcy od jej zakończenia bądź zawieszenia;
  • O ile przedsiębiorca rozpoczynający działalność nie będzie jej świadczył dla poprzedniego pracodawcy zadań, które realizował w ramach umowy o pracę (obowiązującej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym).

Bardzo istotnym dla określenia czasu możliwości skorzystania z tego przywileju jest dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, który determinuje moment podlegania ubezpieczeniom ZUS. Okres 6 miesięcy korzystania z ulgi na start obejmuje tylko pełne miesiące, co oznacza, że jeśli przedsiębiorca zawnioskuje o rejestrację:

  • w trakcie miesiąca – okres 6 miesięcy liczony jest od pierwszego dnia kolejnego miesiąca;
  • w pierwszy dzień miesiąca – okres 6 miesięcy liczony jest od dnia złożenia wniosku.

Jak skorzystać z ulgi na start?

Aby skorzystać z ulgi na start, przedsiębiorca – oprócz spełnienia przedstawionych, ustawowych kryteriów – musi w ustawowym terminie złożyć deklarację rejestracyjną ZUS ZZA. Formularz, a właściwie deklaracja ta powinna zostać złożona maksymalnie w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności lub jej wznowienia. Oczywiście, przedsiębiorca może dokonać tego na trzy sposoby:

  • składając deklarację w formie papierowej w oddziale ZUS,
  • składając deklaracje wraz z wnioskiem do CEIDG (w formie papierowej lub elektronicznej),
  • skorzystać z elektronicznych platform, np. poprzez ZUS PUE.


Related Posts

Odprawa emerytalna. Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Komu przysługuje odprawa emerytalna? Jaka jest jej wysokość? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać to świadczenie? Odpowiadamy na te i inne pytania. Zapraszamy do lektury. W życiu każdego człowieka przychodzi czas na zakończenie kariery zawodowej i przejście na zasłużoną emeryturę....
ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna – wszystko co musisz wiedzieć!

Czy w ubiegłym roku wymieniłeś piec węglowy na gazowy? A może montowałeś panele fotowoltaiczne lub wentylację mechaniczną? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to możesz otrzymać zwrot podatku za 2023. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się co...