Ulga na start to jedno z kilku uproszczonych rozwiązań prawnych dla nowego przedsiębiorcy, których celem jest obniżenie kosztów związanych z obowiązkiem opłacania składek ZUS. Ich źródło stanowi tzw. Konstytucja Biznesu, a dokładniej mówiąc ustawa prawo przedsiębiorcy (Dz. U. 2018 poz. 646). W art. 18 tej ustawy wskazano kto, kiedy i na jaki czas może skorzystać z tzw. ulgi na start – o czym powiemy bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu.
Ulga na start to zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy na okres 6 pełnych miesięcy. Dla przypomnienia, w katalogu ubezpieczeń społecznych są tylko ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Ulga na start nie obejmuje więc ubezpieczenia zdrowotnego, do którego przedsiębiorca musi się zgłosić i je opłacać już od pierwszego dnia działalności gospodarczej.
Choć niewątpliwie dla rozpoczynających swoją działalność przedsiębiorców rozwiązanie to jest korzystne finansowo, to musi on pamiętać, że w trakcie trwania ulgi na start nie gromadzi środków na żadne z ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że nie jest uprawniony do skorzystania z przysługujących, w związku z ich opłacaniem, świadczeń, np. chorobowego – przynajmniej w okresie korzystania z tej ulgi.
Dla kogo ulga na start ?
Wracając do treści art. 18 Konstytucji Biznesu, uprawnionymi do skorzystania z ulgi na start są:
- Osoby zakładające działalność po raz pierwszy lub podejmujący ją po co upływie 60 miesięcy od jej zakończenia bądź zawieszenia;
- O ile przedsiębiorca rozpoczynający działalność nie będzie jej świadczył dla poprzedniego pracodawcy zadań, które realizował w ramach umowy o pracę (obowiązującej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym).
Bardzo istotnym dla określenia czasu możliwości skorzystania z tego przywileju jest dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, który determinuje moment podlegania ubezpieczeniom ZUS. Okres 6 miesięcy korzystania z ulgi na start obejmuje tylko pełne miesiące, co oznacza, że jeśli przedsiębiorca zawnioskuje o rejestrację:
- w trakcie miesiąca – okres 6 miesięcy liczony jest od pierwszego dnia kolejnego miesiąca;
- w pierwszy dzień miesiąca – okres 6 miesięcy liczony jest od dnia złożenia wniosku.
Jak skorzystać z ulgi na start?
Aby skorzystać z ulgi na start, przedsiębiorca – oprócz spełnienia przedstawionych, ustawowych kryteriów – musi w ustawowym terminie złożyć deklarację rejestracyjną ZUS ZZA. Formularz, a właściwie deklaracja ta powinna zostać złożona maksymalnie w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności lub jej wznowienia. Oczywiście, przedsiębiorca może dokonać tego na trzy sposoby:
- składając deklarację w formie papierowej w oddziale ZUS,
- składając deklaracje wraz z wnioskiem do CEIDG (w formie papierowej lub elektronicznej),
- skorzystać z elektronicznych platform, np. poprzez ZUS PUE.