CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Praktyczny poradnik: jednoosobowa działalność gospodarcza krok 7 - wpis do CEIDG a forma opodatkowania

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Kilka naszych poprzednich artykułów może być bardzo pomocnych dla wszystkich przedsiębiorców, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółce osobowej. Podpowiadamy, na które kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę przy rejestracji swojej firmy. Jeśli nie wiesz, czy profil zaufany będzie Ci przydatny, jaki wniosek rejestracyjny złożyć i dlaczego w CEIDG, które dane osobowe są obowiązkowe, jak powinna być skonstruowana nazwa Twojej firmy i pod jakim adresem ją zarejestrować, co to są kody PKD, jakie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne masz do wyboru to koniecznie przejrzyj nasz cykl Praktycznych poradników.

Dziś kontynuujemy naszą przygodę z wyborem formy opodatkowania Twojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy słyszałeś o formie opodatkowania, którą jest ryczałt? W poniższym artykule dowiesz się więcej na ten temat.

Co to jest ryczałt?

Ryczałt, podobnie jak karta podatkowa, jest uproszczoną formą opodatkowania.
Jest on skierowany do przedsiębiorców indywidualnych, jak również takich, którzy posiadają spółkę jawną lub cywilną. Ryczałt można zdefiniować jako wpłacanie stale jednakowej stawki podatku, która zależy od typu prowadzonej działalności gospodarczej i obszaru, w którym jest prowadzona.

 

Co wyróżnia tę formę opodatkowania?

Cechą wyróżniającą ryczałt jest to, że kwota podatku obliczana jest od przychodów, a nie od dochodów. Jest to konsekwencją takiej wytycznej ustawowej, że nie odlicza się kosztów uzyskania przychodów od podstawy opodatkowania.

 

Kto może skorzystać z ryczałtu?

 

Z tej formy opodatkowania  mogą skorzystać:

– spółki cywilne osób fizycznych;

– spółki jawne osób fizycznych;

– podmioty fizyczne;

– przedsiębiorstwa w spadku.

 

Jak wyżej wspomniano ryczałt polega  na tym, że nie odlicza się kosztów uzyskanych przychodówNatomiast w rozliczeniu rocznym odlicza się:

– straty z poprzednich lat działalności, jeśli występują;

– darowiznę;

– koszty przeznaczone na cele związane z rehabilitacją;

– wypłaty na prywatne konto zabezpieczenia emerytalnego wykonane w roku podatkowym;

– koszty za usługi internetowe;

– opłacone składki na ubezpieczenie społeczne.

Skoro wiemy już czym jest ryczałt i których przedsiębiorców dotyczy, to kolejnym istotnym pytaniem, które się nasuwa to:

Co podlega opodatkowaniu ryczałtem?

Są to między innymi:

– przychody z podstawowej działalności gospodarczej;

– przychody ze sprzedaży towarów rolnych i zwierzęcych, które nie zostały przetworzone przemysłowo, z wyłączeniem towarów roślinnych i zwierzęcych pozyskanych w ramach specjalnej produkcji rolnej oraz towarów na które został nałożony podatek akcyzowy;

– przychody podmiotów fizycznych i firm w spadku nierolniczej działalności gospodarczej, wliczając działalność prowadzoną jako spółka cywilna osób fizycznych;

– środki pieniężne, którymi dysponuje podatnik, wartość przyznanych świadczeń w naturze
i innych (również nieodpłatnych) związanych z najmem, podnajmem i dzierżawą;

– i inne.

 

Zeznanie roczne

Zeznanie roczne przy ryczałcie podatnicy składają, we właściwym urzędzie skarbowym dla swojego miejsca zamieszkania, w terminie od 15 lutego do końca miesiąca luty danego roku za rok poprzedni. Deklaracja roczna, właściwa dla rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to PIT-28.

Jeżeli masz jakieś pytania czy wątpliwości odnośnie formy opodatkowania jaką jest ryczałt skontaktuj się z nami!

Biuro Rachunkowe Jestem Twoją Księgową Sp. z o.o. oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, jak również przeprowadzenie pełnej analizy podatkowej i świadczeń socjalnych na życzenie klienta. Świadczymy usługi księgowe dla firm i spółek na terenie całego kraju, między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

Dodano: 2020-06-16

Close Menu