Objaśniamy kwestię zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zapraszamy do lektury!
Istotną różnicą pomiędzy PIT-28 a pozostałymi deklaracjami podatkowymi jest czas wysyłki do Urzędu Skarbowego. W tym przypadku złożenie deklaracji PIT-28, a także opłatę należnego podatku dochodowego, obejmuje okres od 15 lutego do ostatniego dnia tego miesiąca. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy 28 lub 29 lutego wypada w dzień wolny od pracy – wówczas termin ten jest przenoszony na kolejny dzień roboczy.
Dla kogo deklaracja PIT-28?
Formularz PIT-28 to rozliczenie skierowane do tych osób fizycznych, które jako formę opodatkowania swoich przychodów wybrały ryczałt. Z kolei właśnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w odróżnieniu od pozostałych metod, posiada kilka stawek tj. 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. W PIT-28 uwzględnia się:
- przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (np. działalność indywidualna, spółki: cywilna, jawna),
- przychody z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
- przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu,
- przychody uzyskiwane w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Środki finansowe zwolnione z opodatkowania ryczałtem
Środki finansowe zwolnione z opodatkowania ryczałtem wskazuje art. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 1998 Nr 144 poz. 930). Są nimi m.in.:
- odszkodowania za szkody w środku trwałym (wyjątek stanowią samochody firmowe),
- dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, jeżeli liczba pokoi nie przekracza 5 sztuk,
- środki finansowe od rządu państw obcych oraz organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy,
- dochody z bezzwrotnej pomocy oraz dotacje z budżetu państwa ,
- przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych,
- nadpłat zobowiązań podatkowych i innych należności budżetowych,
- wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze),
- jednorazowe środki przyznane na podjęcie działalności gospodarczej.
Ulgi podatkowe w deklaracji rocznej PIT-28
W przypadku opodatkowania przychodu (dochodu) ryczałtem nie jest możliwe odliczenie kosztów jego uzyskania (poza nielicznymi wyjątkami wskazanymi w ustawie). Warto jednak zauważyć, że pomimo tego w PIT-28 stosuje się dość liczne ulgi podatkowe.
Od przychodu:
- składki na ZUS,
- składkę na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego),
- straty z działalności gospodarczej.
Od podatku:
- Ulga na Internet,
- Ulga abolicyjna,
- Ulga rehabilitacyjna,
- Darowizny (na cele pożytku publicznego lub kultu religijnego),
- Ulga na krew (dla honorowych krwiodawców),
- Ulga termomodernizacyjna, ulga mieszkaniowa.
W przypadku PIT-28 nie jest możliwe rozliczanie się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Wyjątkiem od tej zasady są przychody osiągane z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Dość istotnymi odliczeniami, wprowadzonymi w związku z pandemią, są również darowizny na walkę z pandemią oraz na sprzęt komputerowy dla jednostek oświatowych. Stawka odliczenia zależy od dnia dokonania przelewu lub przekazania sprzętu komputerowego, a mianowicie:
- do dnia 30 kwietnia 2020 r. – 200% wartości darowizny;
- w maju 2020 r. – 150% wartości darowizny;
- od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. – kwota odpowiadająca wartości darowizny;
- od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. – 200% wartości darowizny.