Każdy przedsiębiorca przy zakładaniu działalności lub też w trakcie jej prowadzenia ma prawo wyboru formy opodatkowania swoich przychodów. Choć nie musi tego robić (wówczas za formę opodatkowania przychodów uznaje się skalę podatkową), warto przeanalizować różne rozwiązania.
Formularz PIT-16A przeznaczony jest dla przedsiębiorców rozliczających się na podstawie karty podatkowej. Karta podatkowa to zryczałtowana forma opodatkowania dochodu, gdzie wysokość zaliczki na podatek w złotówkach ustalana jest według określonych kryteriów przez Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca siedziby bądź zamieszkania przedsiębiorcy.
Wspomniane już kryteria to:
- rodzaj prowadzonej działalności;
- liczba zatrudnionych pracowników;
- liczba mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza (liczba ustalana obwieszczeniem Ministra Finansów).
Do określenia stawki Naczelnik US, oprócz wyżej wskazanych kryteriów, uwzględnia również kwoty określone w tabeli zamieszczonej w załączniku nr 3 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.2020.0.1905 t.j.), a także stawki wskazane w corocznym obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych.
Dla kogo obowiązkowa deklaracja PIT-16A?
Formularz PIT-16A przeznaczony jest dla tych przedsiębiorców, którzy wybrali za formę opodatkowania swoich przychodów – kartę podatkową. Aby jednak mieć możliwość dokonania tego wyboru, musi on najpierw wykazać, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:
- usługową lub wytwórczo-usługową;
- usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami;
- gastronomiczną, jeśli nie jest prowadzona sprzedaż alkoholu powyżej 1,5% (dotyczy to także sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach);
- transportową, jeśli usługi świadczone są przy użyciu jednego pojazdu; lub wytwórczo-usługową;
- w zakresie usług rozrywkowych;
- w wolnych zawodach;
- w zakresie opieki domowej dzieci lub osób starszych.
Podstawa opodatkowania przy rozliczeniu za pomocą PIT-16A
W porównaniu do pozostałych deklaracji podatkowych, we wniosku PIT-16A nie wskazuje się wysokości uzyskanych przychodów w danym roku podatkowym. W tym formularzu należy podać jedynie kwotę zapłaconych i odliczonych od karty podatkowej składek na ubezpieczenie zdrowotne, o które pomniejsza się kwotę zaliczki wskazaną przez Urząd Skarbowy decyzją na początku każdego roku.
Co istotne odliczenie to nie może obejmować więcej niż 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Terminy składania PIT-16A
Deklarację PIT-16A należy złożyć u Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego do dnia 31 stycznia każdego roku. Tak, jak to było w przypadku poprzednio omawianych deklaracji, formularz PIT-16A można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.