Powszechnym prawem przedsiębiorcy nie tylko przy zakładaniu swojej działalności, ale i także w trakcie jej prowadzenia, jest możliwość wyboru formy opodatkowania. Jako że każdy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą posiada możliwość wyboru pomiędzy kilkoma metodami rozliczeń podatku dochodowego, w przypadku każdej z metod stosowane są różne metody rozliczenia z fiskusem.
Formularz PIT-36L przeznaczony jest dla tych osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działalność z działów specjalnych produkcji rolnej, których dochód opodatkowany jest podatkiem liniowym. Podatek liniowy wybór atrakcyjny dla bardziej majętnych przedsiębiorców. Dlaczego? Skala podatkowa – pomimo wielu zalet, m.in. ze względu na ilość ulg oraz kwoty wolnej od podatku – posiada dwie stawki, tzn. 17 % od dochodu oraz 32 % od nadwyżki dochodu ponad pierwszy próg podatkowy.
W liniowym opodatkowaniu dochodów funkcjonuje tylko jedna stawka – 19 %, co oprócz korzyści w jednakowym opodatkowaniu dochodów upraszcza zdecydowanie sposób ich rozliczania.
Ulgi podatkowe PIT-36L
W przypadku tej formy opodatkowania, pamiętać należy o istniejących ulgach. Oto one. Od dochodu:
- składki na ZUS,
- składka na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego),
- ulga na działalność badawczo-rozwojową.
Od podatku:
- opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne (7,75% podstawy wymiaru),
- kwoty podatku z zagranicy (ulga abolicyjna).
Różnice pomiędzy PIT-36 a PIT-36L
W porównaniu do PIT-36 rozliczenie roczne PIT-36L nie daje zbyt wielu możliwości skorzystania z ulg podatkowych, m.in. kwoty wolnej od podatku. Ponadto, w tym przypadku niemożliwe jest również rozliczenie się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Warto też pamiętać, że w przeciwieństwie do PIT-36, nie można łączyć dochodów z innych źródeł. Co to oznacza? Podatnik nie rozliczy na formularzu PIT-36L dochodów np. z umowy o pracę czy zleceń.
Formularze PIT-36 oraz PIT-36L, oprócz nazwy oraz tej samej podstawy opodatkowania, jakim jest dochód, nie wykazują zbyt wielu podobieństw. Co istotne, w obydwu przypadkach czas rozliczania dochodów za rok poprzedni przypada w tych samych terminach, czyli od 15 lutego do 30 kwietnia.