Nowelizacja – akcyza na samochód [lipiec 2021 roku]

Ustawa o podatku akcyzowym (Dz. U. 2009 Nr 3 poz. 11) zobowiązuje do zapłaty podatku akcyzowego osoby, które sprowadzają lub nabywają z terytorium innego państwa lub też sprzedają samochody poza terytorium naszego kraju. Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania!

Nieścisłości w regulacjach prawnych przed 1 lipca br. umożliwiały podejmowanie działań sprzecznych z prawem, co w dużej mierze wpływało na dochody budżetu państwa. Dziś powiemy nieco więcej na temat zmian wprowadzonych ustawą z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 poz. 694), dzięki którym takie zachowania zostaną w dużej mierze ograniczone.

Opodatkowanie akcyzą samochodów osobowych – stan prawy przed 1 lipca 2021 roku

Zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami, podatkiem akcyzowym objęte były czynności:

  • sprowadzenia samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terenie kraju;
  • nabycia wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju;
  • sprzedaży po raz pierwszy na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju.

*Wyjątek stanowiły samochody osobowe, ciężarowe lub specjalne o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.

Taki stan prawny umożliwiał zatem podejmowanie działań niezgodnych z prawem, jak np. rejestrowanie sprowadzanych z zagranicy samochodów osobowych jako czynności nieobjętej akcyzą.

Opodatkowanie akcyzą samochodów osobowych – stan prawny od 1 lipca 2021 roku

Obecne przepisy znacznie zaostrzają zasady rejestrowania samochodów sprowadzanych spoza terytorium państwa, a mianowicie od 1 lipca 2021 roku akcyza opłacana jest również od przerejestrowywania na osobowe samochodów nieobjętych tym podatkiem wcześniej. Ponadto, przepisy wprowadzają nowe czynności opodatkowane akcyzą, tj.:

  • dokonania w pojeździe samochodowym zarejestrowanym w kraju zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu na samochód osobowy;
  • nabycia lub posiadania samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu;
  • nabycia lub posiadania samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, jeżeli w wyniku kontroli np. celno-skarbowej nie ustalono, że podatek akcyzowy został zapłacony.

Złożenie deklaracji AKC-US

Deklaracja AKC-US – dokładniej Deklaracja uproszczona dla podatku akcyzowego dla nabycia samochodów osobowych – oprócz skróceniu nazwy uległa większym zmianom. Nastąpiło:

  • dodanie pozycji „Numer formularza”;
  • uszczegółowienie informacji na temat terminów składania deklaracji oraz opłacania podatku akcyzowego;
  • dodanie pozycji ,,Określenie przedmiotu opodatkowania”.

Termin złożenia deklaracji to 14 dni, liczony od dnia powstania obowiązku podatkowego – w zależności od tytułu, np. od momentu dokonania zmian konstrukcyjnych w pojeździe. Podatnik, oprócz samego złożenia deklaracji, zobowiązany jest również do wyliczenia należności oraz zapłaty w terminie 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.

Related Posts

Konsekwencje podatkowe sprzedaży samochodu firmowego

Większość przedsiębiorców, jeżeli ma tylko taką możliwość, stara się kupować samochody firmowe i wprowadzać je do ewidencji środków trwałych. Mogą oni zmniejszyć podstawę opodatkowania firmy oraz podatki, poprzez zaliczenie wydatków związanych z użytkowaniem samochodu do kosztów uzyskania przychodu oraz amortyzacji....
samochod sluzbowy

Samochód jako środek trwały

Kwestia wykorzystania samochodu w działalności przedsiębiorcy rodzi liczne wątpliwości i pytania – odpowiemy na niektóre z nich, zajmując się problemem pojazdu jako środka trwałego. Objaśniamy kwestie użytkowania, ubezpieczenia, amortyzacji pojazdu i rozliczania kosztów. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i posiadasz na własność...