Leasing jest to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy leasingodawcą, który oddaje daną rzecz w użytkowanie leasingobiorcy, w zamian za ustaloną w umowie opłatę – uiszczaną co miesiąc. Omawiamy jeden z najpopularniejszych rodzajów leasingu, czyli leasing samochodowy.
Warto pamiętać, że najczęściej leasingowanym środkiem trwałym w Polsce jest samochód osobowy. Szacuje się, że w skali roku co druga zawierana umowa leasingowa dotyczy pojazdów, zarówno nowych, jak i używanych. Leasing samochodowy to umowa cywilnoprawna, której stronami są leasingodawca i leasingobiorca, a przedmiotem tej umowy jest samochód.
Pierwszym krokiem przedsiębiorcy jest w nim wybór samochodu u dealera lub innego dostawcy. Następnie wskazuje go firmie leasingowej, która odkupuje go od dostawcy i zawiązuje umowę leasingową z przedsiębiorcą.
Rodzaje leasingu samochodowego
Omówiliśmy kilka rodzajów leasingu, zależnych od różnych kryteriów. Najważniejszym z nich jest podział na leasing operacyjny lub finansowy, które wykazują również istotne różnice w kwestii leasingu samochodu.
W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot do ewidencji środków trwałych wpisze leasingodawca i to on dokona odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów całość opłat, rat leasingowych i kosztów bieżącej eksploatacji. W przypadku leasingu finansowego to przedsiębiorca zaliczy pojazd do środków trwałych, zaliczyć może także część odsetkową raty. Przy leasingu operacyjnym VAT naliczany jest do każdej raty, w finansowym przedsiębiorca zapłaci go z góry.
Warto pamiętać, że przy samochodach osobowych o wartości nie wyższej niż 150 tys. zł. całość wartości netto raty leasingowej trafi do kosztów firmowych.
Leasing z wykupem a „full service leasing”
Oprócz standardowego już podziału leasingu na operacyjny lub finansowy, przy leasingu samochodowym istotny jest również podział na leasing z wykupem oraz coraz bardziej popularny „full service leasing” – nazywany również wynajmem długoterminowym lub „autem na abonament”.
Pierwszy z wyżej wymienionych to leasing, w którym korzystający spłaca wartość samochodu, a po zakończeniu umowy ma prawo do wykupienia pojazdu za symboliczną kwotę. Natomiast celem tzw. full service leasingu nie jest wykup samochodu, a zawarcie kolejnej umowy leasingowej na inny samochód. Wykup przedmiotu jest co prawda możliwy, ale skalkulowany jest on w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej auta w momencie zakończenia umowy. Co nie oznacza, że jest on nieopłacalny. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas trwania umowy rata miesięczna jest odpowiednio niższa, gdyż nie uwzględnia się w niej całkowitej spłaty wartości samochodu.
Podatek VAT w leasingu samochodowym
Zasady odliczania podatku VAT przy leasingu samochodowym nie różnią się od tych obowiązujących przy kosztach związanych z posiadaniem czy też użytkowaniem samochodu w działalności, pochodzącym np. z zakupu. W zależności od sposobu użytkowania przedsiębiorca ma możliwość odliczenia VAT w:
- sposób całkowity – 100%. Pojazd używany wyłącznie w celach firmowych oraz zgłoszony do US na formularzu VAT-26. W tym przypadku konieczne jest również prowadzenie tzw. kilometrówki (ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT) oraz sporządzenie regulaminu użytkowania pojazdu.
- częściowy – 50%. Pojazd użytkowany zarówno do celów firmowych jak i prywatnych.
Jaki leasing samochodu wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ decydując się na wybór leasingu samochodu przedsiębiorca powinien uwzględnić wiele kwestii, tj.:
- posiadany wkład własny,
- model samochodu, który chce się wziąć w leasing, oraz jego wartość,
- czas trwania rozważanej umowy,
- planowany roczny limit kilometrów,
- obraz przedsiębiorcy w oczach leasingodawcy,
Obecnie w branży leasingowej panuje silna konkurencja, oferty na rynku wydają się być bardzo atrakcyjne. Wybierając leasing samochodu do działalności gospodarczej warto dokładnie prześledzić oferty poszczególnych leasingodawców i przeanalizować, jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne.