Maszyny i urządzenia w leasingu

Choć leasing samochodu jest najpopularniejsza postacią takiej umowy, coraz większe znaczenie zyskuje także leasing maszyn i urządzeń wykorzystywanych w działalności. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy często poszukują środków na nowe inwestycje. Tę właśnie kwestię przybliżamy naszym Czytelnikom.

W przypadku leasingu maszyn i urządzeń przyjęła się zasada, że przedmiotem umowy może być sprzęt każdego rodzaju, który ma zastosowanie w biznesie. Dla przykładu przedsiębiorca, zamiast obciążać się kosztami kredytu, może wziąć w leasing:

  • całe linie produkcyjne,
  • elektronikę,
  • wyposażenie biurowe,
  • oprogramowanie komputerowe,
  • specjalistyczne pojazdy,
  • wyposażenie gabinetów lekarskich.

Choć można uznać, że co do przedmiotu leasingu przedsiębiorca nie jest w zasadzie niczym ograniczony, to należy pamiętać, że im bardziej nietypowa maszyna lub urządzenie, tym trudniej o leasing. Firmy leasingowe przed zawarciem umowy dokładnie analizują wniosek klienta pod względem wiarygodności jego działalności gospodarczej.

Dla kogo leasing maszyn i urządzeń?

Zawiązanie umowy leasingu, choć z pozoru wydaje się dość proste, nie jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich. Podobnie jak w przypadku innych źródeł finansowania, leasing jest skierowany do tych przedsiębiorców, których na niego stać.

Należy również zwrócić uwagę, że firmy często same wyznaczają warunki jakie przedsiębiorca musi spełnić do zawarcia umowy i różnią się one w zależności od stopnia rozwoju firmy. Przykładowo:

  • firmy działające krócej niż 6 miesięcy lub nie posiadające historii w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) – nie mogą skorzystać z leasingu wartościowych aktywów,
  • firmy działające powyżej 6 miesięcy, nie dłużej jednak niż 1 rok mogą skorzystać z leasingu, jednak opłaty wstępne sięgają od 20 do 45% wartości danego przedmiotu. Niektóre firmy leasingowe wymagają również poręczenia innego przedsiębiorstwa, które w przypadku niewypłacalności leasingobiorcy pokryje jego zobowiązania względem leasingodawcy.

W przypadku przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność, uzyskanie leasingu może okazać się znacznie trudniejsze. Dlaczego? Wpływ na nastawienie firm leasingowych na duże rozpoczynające się dopiero projekty ma duże ryzyko kredytowe, którym obarczona jest inwestycja. Często więc na samym początku należy liczyć się z koniecznością przedstawienia sprawozdania finansowego, informacji o przychodach czy biznesplanu.

Related Posts

Limit 150 tys. na samochód firmowy

Jak prawidłowo rozliczać koszty leasingu samochodów osobowych w firmach, biorąc pod uwagę limit 150 tys. złotych? Co z ubezpieczeniem i kosztami użytkowania? Odpowiadamy na te wątpliwości! Wartość początkowa samochodu to cena nabycia pojazdu zapisana w dokumencie zakupu, takim jak faktura...

Leasing w działalności

Leasing jest to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy leasingodawcą, który oddaje daną rzecz w użytkowanie leasingobiorcy, w zamian za ustaloną w umowie opłatę – uiszczaną co miesiąc. Omawiamy jeden z najpopularniejszych rodzajów leasingu, czyli leasing samochodowy. Warto pamiętać, że najczęściej leasingowanym...