Koszty uzyskania przychodu – sprzęt elektroniczny

koszty firmowe komputery

Biorąc pod uwagę realia działalności gospodarczej, trudno obecnie wyobrazić sobie firmę, która nie potrzebowałaby sprzętu elektronicznego i nie ponosiłaby w związku z tym wydatków. Poznaj zasady amortyzacji firmowej elektroniki.

Sprzęt elektroniczny stał się częścią naszego życia codziennego i pracy. W niektórych obszarach aktywności jest on podstawowym narzędziem pracy, w innych pełni funkcje pomocnicze. Wydatki na taki sprzęt obejmują m.in.:

  • komputery oraz urządzenia peryferyjne,
  • oprogramowanie,
  • drukarki, skanery i akcesoria do nich (np. tusz czy papier),
  • aparaty fotograficzne, kamery i akcesoria,
  • sprzęt audio i telewizory,
  • abonament RTV i abonament radiowy (gdy telewizor i radio są dostępne dla klientów w siedzibie firmy)

Sprzęt elektroniczny

Komputer

Można uznać, że to najważniejszy i podstawowy sprzęt w przedsiębiorstwie, niezależnie od rodzaju wykonywanej działalności czy wielkości podmiotu. Dlatego też zakup komputera wraz z elementami niezbędnymi do jego użytkowania – tj. myszką, monitorem, klawiaturą, a także oprogramowaniem – zaliczamy do kosztów firmowych. Co więcej, do tej grupy wydatków zaliczymy również naprawy, serwis i wymianę elementów w takich urządzeniach.

Komputer może być wykorzystywany w różnych celach, a więc wykazanie w Urzędzie Skarbowym, że ma on związek z rodzajem wykonywanej przez nas działalności nie powinno stanowić problemu. Do kosztów firmowych zaliczymy również zakup programów ogólnych, niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania urządzenia, jak i programów specjalistycznych. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak konkretne uzasadnienie, do czego używany będzie dany program oraz jak przyczyni się do uzyskania bądź zabezpieczenia przychodu.

Telefon i Internet

Telefon i router to urządzenie równie konieczne, co komputer. I w tym przypadku przedsiębiorca wszelkie wydatki związane z zakupem tego sprzętu, jak i jego instalacją czy i utrzymaniem (np. opłatami abonamentowymi) może zaliczyć do wydatków firmowych. Do tej grupy wydatków przedsiębiorca będzie mógł również zaliczyć wydatki związane z doładowaniem karty telefonu, jeśli numer ten został zarejestrowany na firmę.

Amortyzacja a koszty firmowe

Wydatki związane z zakupem sprzętu elektronicznego stanowić mogą koszty firmowe:

  • bezpośrednie – poprzez sam zakup sprzętu elektronicznego, którego wartość nie przekroczyła 10 000 zł;
  • pośrednie – poprzez odpisy amortyzacyjne, kiedy wartość przekracza 10 000 złotych oraz sprzęt ten został wprowadzony do środków trwałych przedsiębiorstwa.

Amortyzacja to systematyczne określanie realnej wartości rzeczy, która uległa zmniejszeniu na skutek użytkowania w określonym czasie. Poprzez odpisy amortyzacyjne określa się zużycie danego składnika majątku. Podstawowymi, a także najczęściej wybieranymi przez przedsiębiorców sposobami amortyzacji jest metoda liniowa, degresywna oraz jednorazowa.

Metody amortyzacji

Najpopularniejszym oraz najprostszym sposobem jest tzw. metoda liniowa. Przedsiębiorca wybierając ten sposób zakłada, że zużycie sprzętu elektronicznego będzie takie samo przez cały okres użytkowania. W tym przypadku wartość odpisów amortyzacyjnych ustala się na podstawie stawek ujętych w załączniku nr 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350) oraz ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 1992 Nr 21 poz. 86).

Przykładowo, roczna stawka sprzętu komputerowego znajdującego się na pozycji 4 omawianego załącznika wynosi 30 %, natomiast w przypadku telefonów komórkowych (poz.6) 20 %. Jeśli chcemy ustalić wartość amortyzacji miesięcznej, zastosujemy wzór: A x B /12; gdzie A to wartość środka trwałego, a B to ustalona procentowo stawka roczna wg załącznika nr 1 ww. ustawy.

Odmienna od metody liniowej jest metoda degresywna, gdzie wartość amortyzacji zmienia się wraz z upływem czasu. Przez pierwszy rok amortyzacji danego środka trwałego stosuje się stawkę podaną we wspomnianych wyżej ustawach, pomnożoną o odpowiedni współczynnik (maks. razy 2). W kolejnych latach wartość ta jest pomniejszona o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne do momentu, w którym określona w ten sposób roczna kwota amortyzacji będzie mniejsza od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej z zastosowaniem metody liniowej. Przykładowo, zgodnie ze stawką 18% określoną dla projektorów przenośnych 16 mm i 35 mm (znajdujących się na pozycji 6 załącznika nr 1), amortyzacja na pierwszy rok nie może wynosić więcej niż 36 %.

Jeśli przedsiębiorca należy do grupy małych przedsiębiorców lub jeżeli swoją działalność rozpoczął w danym roku, to może również zastosować jednorazową amortyzację, np. sprzętu elektronicznego. Co istotne, zastosować ją można do sprzętu, którego wartość nie przekroczyła 10 000 zł. Jednorazowego odpisu amortyzacyjnego można dokonać w miesiącu przyjęcia urządzenia do użytkowania lub w następnym miesiącu.

Related Posts

Odprawa emerytalna. Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Komu przysługuje odprawa emerytalna? Jaka jest jej wysokość? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać to świadczenie? Odpowiadamy na te i inne pytania. Zapraszamy do lektury. W życiu każdego człowieka przychodzi czas na zakończenie kariery zawodowej i przejście na zasłużoną emeryturę....

Wypłata zaliczki na poczet dywidendy?

Czy wiesz, że jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą możesz swobodnie zarządzać swoimi pieniędzmi na koncie i wypłacać je kiedy chcesz? Czy wiesz, że jeśli jesteś wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie możesz w ten sposób postępować? Co musisz zrobić, aby...