Księgowość w praktyce lekarskiej

Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)? Czy można zarejestrować praktykę lekarską poprzez wpis do CEIDG? Czym jest księgowość w praktyce lekarskiej i jakie są główne zasady prowadzenia księgowości dla takiej działalności?

Praktyka lekarska staje się coraz bardziej złożona – tak pod względem świadczeń realizowanych dla pacjentów, jak i w kwestiach formalnych – dlatego podstawowym aspektem jest dziś zabezpieczenie właściwej obsługi. W Polsce wiele osób decyduje się na założenie działalności gospodarczej poprzez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przedstawimy księgowość w praktyce lekarskiej, zwłaszcza działającej na podstawie wpisu do CEIDG.

Czym jest CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to system, w ramach którego przedsiębiorcy, w tym lekarze, mogą zarejestrować swoją działalność gospodarczą bez konieczności zakładania spółki. CEIDG umożliwia rejestrację online działalności w formie jednoosobowej, co może być możliwością atrakcyjną dla lekarzy prowadzących prywatną praktykę.

W ramach CEIDG przedsiębiorca może:

  • zarejestrować działalność gospodarczą,
  • dokonywać zmian w danych, w tym zawieszenie i wznowienie działalności,
  • ustanowić pełnomocnika,
  • znaleźć informację o innych przedsiębiorcach,
  • a także złożyć wniosek o wydanie odpisu z Centralnej Ewidencji.

To prosty i dostępny system, umożliwiający szybkie i wygodne załatwianie formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – i to online. Z takiej możliwości rejestracji korzystają także lekarze, dentyści i pielęgniarki.

Księgowość w praktyce lekarskiej

Lekarz zakładający własną firmę musi poświęcić wiele uwagi zarówno kwestiom medycznym, jak i biznesowym. Organizując indywidualną praktykę warto rozważyć następujące kwestie:

  • Zdefiniuj swoją specjalizację oraz rodzaj usług, jakie będziesz świadczył. To pomoże określić, jakie wyposażenie, personel i umiejętności będą potrzebne w Twojej praktyce.
  • Sporządź szczegółowy biznesplan, który obejmuje analizę rynku, plan marketingowy, prognozę finansową, cele biznesowe i inne istotne aspekty. Biznesplan pomoże Ci zrozumieć, jakie są Twoje cele i jak je osiągnąć.
  • Zarejestruj działalność w CEIDG. Proces ten obejmuje podanie podstawowych informacji o przedsiębiorcy, takich jak dane osobowe, adres prowadzenia działalności, forma opodatkowania, a także wybór rodzaju działalności (np. lekarz, specjalista, gabinet lekarski).
  • Wybierz formę opodatkowania. Lekarze prowadzący praktyki w ramach CEIDG mogą wybrać m.in opodatkowanie na zasadach ogólnych lub ryczałt ewidencjonowany. Wybór ten wpływa na sposób rozliczania podatków i ich wysokość, dlatego najlepiej go dokonać po analizie korzyści, którą nasze biuro świadczy.
  • Wybierz biuro rachunkowe. Profesjonalna obsługa księgowa z doświadczeniem w obszarze opieki zdrowotnej zapewni porządek finansowy i zgodności z przepisami podatkowymi.

Pamiętaj o fakturach

W praktyce lekarskiej niezbędne jest prawidłowe wystawianie faktur za świadczone usługi medyczne. Faktury powinny zawierać wszystkie wymagane informacje: dane lekarza, dane pacjenta, opis usługi, data wystawienia oraz kwotę do zapłaty. Systematyczne wystawianie faktur ułatwia monitorowanie finansów i zabezpiecza przed ewentualnymi problemami podatkowymi.

Podobnie, pamiętaj o fakturach kosztowych – przesyłaj je lub udostępniaj swojej księgowej, tak by mogła je ująć w rozliczeniach.

W praktyce, komfort prowadzenia praktyki zapewnić może biuro księgowe. Wtedy to księgowe zajmą się rozliczeniami, dobre biuro doradzi także właściwe praktyki i odpowie na bieżące wątpliwości. Dodatkowo, korzystając z takiego wsparcia możesz upoważnić księgową do reprezentacji przed ZUSem i Urzędem Skarbowym – wtedy to biuro odpowiadać będzie na pytania urzędów.

Wspieraliśmy wielu obecnych Klientów w organizacji praktyki lekarskiej na podstawie wpisu do CEIDG, jak i w powołaniu spółki. Zapewniamy indywidualną obsługę księgową. Pytania? Napisz do nas!

Może Cię zainteresuje:

Kontrola skarbowa w praktyce

Kontrola skarbowa może każdego przedsiębiorcę zaskoczyć w dowolnym momencie, nawet bez konkretnego powodu. Jako eksperci w dziedzinie księgowości widzimy rosnącą liczbę kontroli przeprowadzanych przez Krajową Administrację Skarbową z roku na rok. Wyjaśniamy, jak taka kontrola wygląda w praktyce i o...

Wakacje ZUS dla przedsiębiorców   

Kto może skorzystać z wakacji ZUS? Jakie są warunki? Które składki zostały objęte zwolnieniem i czy ma ono wpływ na podleganie pod ubezpieczenie zdrowotne i wysokość przyszłej emerytury? Jak złożyć wniosek o wakacje ZUS i ile trwa jego rozpatrzenie? Omawiamy...
zmiany podatkowe jdg 2025

Zmiany podatkowe wchodzące w życie w 2025 roku

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności, kasowy PIT, zmiany w urlopach macierzyńskich oraz obniżenie minimalnej składki zdrowotnej – to tylko niektóre z nowości, które czekają na przedsiębiorców. Sprawdź, jak przygotować swoją firmę na te zmiany, aby zoptymalizować swoje rozliczenia i w nadchodzącym...

Księgowość dla psychoterapeutów i psychologów. Zasady, koszty i fiskalizacja

Prowadzenie działalności psychoterapeutycznej, oprócz pracy z pacjentem, obejmuje także obowiązki podatkowe i księgowe. Omawiamy najważniejsze zasady dotyczące finansów psychoterapeutów i psychologów, kosztów prowadzenia działalności, zasad fiskalizacji oraz obowiązków podatkowych. Aby uniknąć kłopotów i świadomie zarządzać swoją działalnością gospodarczą, należy znać...
ile zapłacę za obsługę księgową

Koszt obsługi księgowej

Od czego zależy cena usług księgowych? Co się na nią składa? Jakie korzyści wynikają ze współpracy z biurem rachunkowym? Wyjaśniamy! Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko skutecznego zarządzania, ale i spełnienia szeregu obowiązków księgowych i podatkowych. Zdecydowana większość przedsiębiorstw korzysta...

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników

Czym są świadczenia pozapłacowe dla pracowników? Jakie rodzaje benefitów są najczęściej oferowane przez pracodawców? Czy benefity dla pracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów? Odpowiadamy! Zadowolenie pracowników i motywacja do wykonywanej pracy to kwestie silnie wpływające na realizację celów biznesowych. Doceniony...