Inwentaryzacja, zwana również remanentem, to pojęcie znacznie szersze niż spis towarów, produktów czy też półproduktów. Co więcej do jej wykonywania zobowiązane są nie tylko przedsiębiorstwa z branży handlu detalicznego, ale także każde przedsiębiorstwa rozliczające się za pomocą KPiR.
Inwentaryzacja to czynności zmierzające do sporządzenia spisu rachunkowego wszystkich środków trwałych oraz obrotowych, a także zobowiązań w danym okresie. Głównym celem jej przeprowadzania jest określenie stanu faktycznego zasobów majątkowych znajdujących się w posiadaniu przedsiębiorstwa.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości przedmiotem inwentaryzacji są:
- Aktywa finansowe
- Aktywa pieniężne
- Środki trwałe
Metody inwentaryzacji
Spis z natury
Istnieją trzy metody przeprowadzenia inwentaryzacji. Pierwsza to spis z natury; wbrew potocznemu przekonaniu nie jest synonimem inwentaryzacji. Spis z natury to tylko jeden ze sposobów inwentaryzacji, polegający na ustaleniu faktycznego dochodu poprzez:
- wycenę spisanych ilości towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych oraz braków i odpadów,
- porównanie wartości z danymi ksiąg rachunkowych,
- wyjaśnienie oraz rozliczenie ewentualnych rozbieżności danych.
Potwierdzenia sald
Inwentaryzacja, poprzez otrzymanie potwierdzeń sald, dotyczy jedynie aktywów finansowych oraz należności. Metoda ta polega na zebraniu odpowiedniej dokumentacji, w tym przypadku potwierdzeń zarówno od banków jak i kontrahentów.
Następnie dokonuje się sprawdzenia ich zgodności z danymi zgromadzonymi w księgach rachunkowych. Końcowy etap to, tak jak i w metodzie spisu z natury, wyjaśnienie oraz rozliczenie ewentualnych rozbieżności.
Weryfikacja dokumentacji
Metodę weryfikacji stosuje się, gdy niemożliwa jest inwentaryzacja żadną z powyższych metod oraz gdy jej przedmiotem są aktywa i pasywa, które nie muszą być inwentaryzowane co roku.
Weryfikacja ta polega na porównaniu danych zawartych w księgach rachunkowych z dokumentami księgowymi. Rodzaj tych dokumentów zależy od rodzaju składników majątkowych, jakie podlegają inwentaryzacji.
Terminy inwentaryzacji
Wyróżnić można trzy terminy przeprowadzania inwentaryzacji:
- raz w roku, w przypadku składników majątku, zapasów towarów i materiałów (opakowań) objętych ewidencją wartościową w punktach obrotu detalicznego jednostki, zapasów drewna w jednostkach prowadzących gospodarkę leśną;
- raz na dwa lata, w przypadku zapasów materiałów, towarów, produktów gotowych i półproduktów znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową;
- raz na cztery lata, w przypadku nieruchomości zaliczonych do środków trwałych oraz inwestycji, jak też znajdujących się na terenie strzeżonym innych środków trwałych oraz maszyn i urządzeń wchodzących w skład środków trwałych w budowie.
Jestem Twoją Księgową jest wyjątkowym biurem realizującym obsługę księgowo-kadrową. Każdemu spośród naszych Klientów zapewniamy indywidualne wsparcie – z nami zyskasz spokój i bezpieczeństwo. A przy okazji, zobacz ile z nami oszczędzisz!