W dzisiejszym artykule na temat ewidencji sprzedaży bezrachunkowej, prowadzonej przez przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych bądź rolników ryczałtowych i posiadających zwolnienie z rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Zapraszamy!
Za sprzedaż bezrachunkową uznaje się sprzedaż wyrobów, towarów handlowych oraz usług w przypadkach, gdy przychód nie jest udokumentowany fakturami i nie jest rejestrowany na kasie fiskalnej (w sytuacji korzystania ze zwolnienia z posiadania i ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej). Warto zwrócić uwagę, że zwolnienie z posiadania i ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej nie dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub usługi objęte obowiązkiem ewidencjonowania, tj. sprzedaż sprzętu telewizyjnego i telekomunikacyjnego, usługi fryzjerskie lub kosmetyczne.
Co powinna zawierać ewidencja?
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej dokumentuje każdy osiągnięty przez przedsiębiorcę przychód. Powinna być prowadzona w miejscu sprzedaży oraz posiadać postać zbroszurowaną z ponumerowanymi kartami. Prawidłowo sporządzona ewidencja sprzedaży bezrachunkowej powinna zawierać:
- kolejny numer wpisu,
- datę osiągnięcia przychodu nieudokumentowanego fakturami bądź rachunkami,
- kwotę przychodu,
- przedmiot sprzedaży (opcjonalnie).
Ewidencja sprzedaży a czynny podatnik VAT
Czynni podatnicy VAT, dokonujący sprzedaży z różnymi stawkami podatku od towarów i usług, w ewidencji sprzedaży są zobowiązani do wyróżnienia poszczególnych stawek. Na ich podstawie musi być możliwe obliczenie podatku VAT.
Dodatkowo, w lewym górnym rogu ewidencji konieczne jest umieszczenie pieczątki bądź danych przedsiębiorcy wraz z numerem NIP. Ponadto czynni podatnicy VAT są obowiązani do oznaczenia ewidencji symbolem „WEW” w pliku JPK_V7.