Czym jest biała lista podatników i jakie oferuje możliwości? Jak się na niej znaleźć? Co zrobić w przypadku przelewu zrealizowanego na rachunek, który nie znajduje się w tym rejestrze? Wyjaśniamy!
Biała Lista jest to rejestr funkcjonujący od początku września 2019 roku, zawierający wszystkich podatników:
- zarejestrowanych do celów VAT (zarówno czynnych jak i zwolnionych);
- w odniesieniu, do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji lub którzy zostali wykreśleni z rejestru jako podatnicy VAT;
- których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.
Rejestr ten prowadzony jest w elektronicznej bazie danych przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała Lista jest ogólnodostępna oraz bezpłatna, a także na bieżąco aktualizowana, tj. raz na dobę w każdy dzień roboczy. Podatnicy mają również możliwość składania do Szefa KAS wniosków o sprostowanie danych zawartych w wykazie.
Celem rejestru jest gromadzenie informacji umożliwiających sprawdzenie kontrahenta: nazwę, siedzibę, formę prawną, osoby uprawnione do reprezentacji, status VAT, aktualny numer rachunku bankowego. Wpis obejmuje także numer REGON i NIP, KRS – jeśli został nadany, dane wspólników oraz informacje o zmianie statusu VAT na przestrzeni czasu.
Rachunki rozliczeniowe na Białej Liście
Jedną z najważniejszych informacji, jakie znajdują się na Białej Liście, są numery firmowych rachunków bankowych wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR. Rachunki rozliczeniowe pobierane są automatycznie z baz Krajowej Administracji Skarbowej.
Obowiązek ich publikowania dotyczy wyłącznie podatników:
- zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni;
- przywróconych do rejestru jako podatnicy VAT czynni.
Co istotne, obowiązkiem upublicznienia tych danych nie są objęci podatnicy, którzy nie zarejestrowali się do VAT ze względu na małe obroty lub którym z przyczyn obiektywnych odmówiono rejestracji. Z takiego obowiązku również zwolnieni są podatnicy wykreśleni z Białej Listy.
Kary za niekorzystanie z rachunków wskazanych na Białej Liście
Głównym celem prowadzenia Białej Listy jest weryfikacja kontrahenta w zakresie jego aktualnego statusu w zakresie podatku VAT, co przekłada się na rzetelność oraz legalność wykonywanych przez przedsiębiorców transakcji. Polskie przepisy przewidują wysokie kary za dokonanie płatności na inny rachunek kontrahenta niż ten, który jest wskazany w wykazie.
W sytuacji, gdy podatnik przekaże dla podmiotu zarejestrowanego na Białej Liście należności na inny rachunek niż wynikający z białej listy, a kwota przelewu będzie wyższa niż 15 000 zł, nabywca:
- nie będzie mógł poniesionego wydatku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w ramach podatku dochodowego;
- będzie ponosił solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą w ramach podatku VAT.
Jak uniknąć sankcji?
W sytuacji, kiedy przelew zostanie zrealizowany na rachunek bankowy inny niż wynikający z wykazu, co nie zawsze może być działaniem celowym, podatnik uniknie konsekwencji pod warunkiem:
- zawiadomienia o zaistniałej sytuacji naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w ciągu 7 dni od dnia dokonania przelewu;
- dokonania transakcji poprzez mechanizm podzielonej płatności;
- dokonania transakcji na rachunek banku lub rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej wykorzystywany w określonych przepisami sytuacjach.
Jeżeli masz jakieś pytania bądź wątpliwości odnośnie Białej Listy Podatników, skontaktuj się z nami!