faktura ksiegowosc

Głównym celem wystawiania faktur sprzedażowych VAT jest udokumentowanie danej transakcji, która ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pusta faktura VAT nie spełnia tego celu, bo dane w niej zawarte nie pokrywają się z prawdą. To z kolei rodzi potencjalne konsekwencje prawne.

Przykładem pustej faktury może być sytuacja, kiedy dokument ten został wystawiony, ale żadnej transakcji fizycznie nie było albo gdy zaniżono jej wartość. A to skutkuje uszczupleniem podatku.

Na podstawię art.108 ust.1 ustawy VAT, podatnik zobowiązany jest do odprowadzenia podatku VAT o wartości, jaka została wskazana na dokumencie sprzedaży, który wprowadzony został do obrotu. Nie jest więc istotne czy transakcja odbyła się również w rzeczywistości. Nabywca takiej faktury jednocześnie nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego, uprawnienia wynikającego z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a ustawy o VAT.

Sankcje prawne związane z wystawieniem pustej faktury VAT

Puste faktury VAT sankcjonowane są zarówno poprzez regulacje prawa karno-skarbowego, jak i karnego. Najwyższą karę, jaką może ponieść osoba odpowiedzialna za wprowadzenie do obiegu pustej faktury VAT, ustanawia Kodeks Karny: podrobienie lub przerobienie faktury, w celu użycia za autentyczną, w zakresie okoliczności faktycznych, które mogą wpływać na wysokość należności publicznoprawnych lub ich zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym oraz używanie takiej faktury jako autentycznej jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kodeks karno-skarbowy przyjmuję mniejsze, choć nie mniej dotkliwe kary, tj.

  • kara grzywny do 180 stawek dziennych – za wystawienie wadliwej faktury VAT;
  • kara grzywny 720 stawek dziennych bądź rok pozbawienia wolności – za wystawienie albo posługiwanie się fikcyjną fakturą.

Z myślą o przedsiębiorcach rozpoczynających działalność przygotowaliśmy cykl artykułów wyjaśniających fakturowanie. Polecamy!

Related Posts

limit płatności gotówką b2b

Płatności gotówką a koszty uzyskania przychodów

Prowadzisz firmę i płacisz za faktury gotówką? Czy jako przedsiębiorca zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest różnica między płatnościami gotówkowymi a wykonaniem przelewu? W jakich sytuacjach płatność przelewem jest konieczna, by poniesiony wydatek mógł być kosztem działalności gospodarczej? Rozwiewamy wątpliwości. Zapraszamy...

Jak sprawnie współpracować z biurem księgowym?

Dlaczego warto współpracować z biurem księgowym? O jakich terminach pamiętać powinien przedsiębiorca? Jak ważna jest komunikacja? Jakie korzyści płyną dla przedsiębiorcy dzięki sprawnej współpracy z biurem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Wiele osób prowadzących własny biznes zwraca...