Sprawozdanie finansowe. Wszystko o czym musisz pamiętać!

Kto i w jakim terminie musi sporządzić sprawozdanie finansowe? Jakie są jego elementy? Gdzie i jak złożyć sprawozdanie? Jakie konsekwencje wynikają z nieterminowego sporządzenia sprawozdania finansowego? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Sprawozdanie finansowe stanowi dokument obrazujący sytuację finansową przedsiębiorstwa w danym roku obrachunkowym. Jest uporządkowanym zbiorem informacji o rocznej działalności podmiotu gospodarczego. Sporządza się je na dzień bilansowy, którym jest 31 grudnia, jeżeli rok obrotowy jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Warto podkreślić, że sprawozdanie finansowe musi spełniać szczegółowe wymogi formalne, które zostały określone w ustawie o rachunkowości. Za sporządzenie sprawozdania finansowego jest odpowiedzialny kierownik przedsiębiorstwa.

Obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania finansowego ciąży na jednostkach, które:

  • według ustawy o rachunkowości mają obowiązek prowadzić księgi rachunkowe;
  • dobrowolnie zdecydowały o prowadzeniu ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Zatem obowiązek ten może dotyczyć zarówno spółek kapitałowych, osobowych, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych.

Elementy sprawozdania finansowego

Zgodnie z ustawą o rachunkowości sprawozdanie finansowe musi być sporządzone w języku polskim oraz w walucie polskiej. Możliwe jest zaokrąglanie wartości liczbowych do pełnych tysięcy złotych, jeżeli nie powoduje to zniekształcenia obrazu sytuacji finansowej jednostki gospodarczej.

Sprawozdanie finansowe zawiera następujące elementy:

  • informacja dodatkowa, będąca wprowadzeniem do sprawozdania finansowego, zawierająca istotne dane oraz objaśnienia;
  • bilans, przedstawiający majątek firmy oraz źródła jego finansowania na dzień bilansowy;
  • rachunek zysków i strat,zawierający zestawienie osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów w danym okresie obrotowym.

Do sprawozdania finansowego należy dołączyć również:

  • uchwałę o zatwierdzeniu sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego;
  • uchwałę o podziale zysku albo pokryciu straty;
  • sprawozdanie z działalności (jeśli jednostka posiada obowiązek jego sporządzenia);
  • opinię biegłego rewidenta (jeżeli jednostka podlegała badaniu).

Terminy sprawozdawcze

Zobowiązany do tego podmiot powinien sporządzić sprawozdanie finansowe w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Zatem, jeżeli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin ten kończy się 31 marca. Następnie, w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego odpowiedni organ w jednostce zatwierdza sporządzone sprawozdanie finansowe.

Po zatwierdzeniu sprawozdania pozostaje piętnaście dni na złożenie tego dokumentu we właściwym rejestrze sądowym. Warto zaznaczyć, że za nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego przewidziano określone sankcje, tj. grzywnę, karę ograniczenia wolności, rozwiązanie spółki.

Jak złożyć sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe do KRS muszą złożyć wszystkie podmioty wpisane do tego rejestru. Mogą to zrobić za pośrednictwem systemu eKRS bądź portalu S24. Pozostałe podmioty składają sprawozdanie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w aplikacji e-Sprawozdania Finansowe.

Sprawozdanie sporządzone w wersji elektronicznej musi zostać podpisane podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przez kierownika jednostki oraz osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z ustawodawstwem wiele podmiotów gospodarczych musi sporządzać sprawozdanie finansowe. Prawidłowe oraz rzetelne wypełnienie tego obowiązku wymaga szczegółowej znajomości przepisów oraz poświęcenia dużej ilości czasu. Prowadzisz księgi rachunkowe i stoisz przed wyzwaniem sporządzenia sprawozdania finansowego? Nie czekaj i napisz do nas!