W dzisiejszym artykule zajmiemy się kwestią regulowania zobowiązań handlowych przy zastosowaniu metody podzielonej płatności. Jak radzić sobie ze split payment?
Mechanizm podzielonej płatności, zwany często również split paymentem polega na tym, że płatność za fakturę trafia na dwa osobne rachunki bankowe. Kwota netto przelewana jest na rachunek firmowy kontrahenta, natomiast kwota VAT jest księgowana na rachunek VAT, który jest tzw. rachunkiem pobocznym do rachunku głównego. Można to porównać do sytuacji, kiedy posiadamy osobiste konto bankowe, na którym oprócz głównego rachunku bankowego z którego dokonujemy płatności, posiadamy drugi rachunek, który ma służyć celom oszczędnościowym. Korzystanie z tego rachunku jest nieco ograniczone, tak samo jest z rachunkiem VAT.
Rachunek VAT jest tworzony przez bank automatycznie, jako dodatkowe konto, do każdego rachunku założonego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli do twojego rachunku rozliczeniowego w banku lub w SKOK.
Kto może stosować MPP?
Mechanizm podzielonej płatności jest przeznaczony dla podatników VAT, którzy opłacają transakcje przelewem w PLN. Dokonywanie płatności split paymentem może być obowiązkowe lub dobrowolne. Decyduje o tym zarówno wartość transakcji jak i rodzaj towarów lub usług.
Mechanizmu podzielonej płatności nie mogą stosować:
- Konsumenci (osoby nieprowadzące działalności gospodarczej);
- Przedsiębiorcy otrzymujący faktury bez kwoty podatku VAT, na przykład od podatników zwolnionych z VAT;
- rozliczasz się gotówką lub kartą.
Kiedy MPP jest obowiązkowe?
W transakcjach handlowych należy zwrócić przede wszystkim szczególną uwagę na sytuacje, kiedy MPP będzie miało charakter obligatoryjny. Taka sytuacja wystąpi wówczas, kiedy będą spełnione łącznie dwa poniższe warunki:
- kwota należności ogółem z faktury, czyli wartość brutto całej faktury, przekracza 15 tys. zł
- transakcja dotyczy towarów lub/i usług „wrażliwe”, które zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług. Towary lub usługi „wrażliwe” objęte obowiązkowym MPP to między innymi:
- roboty budowane i ogólnobudowlane, roboty tynkarskie, malarskie;
- roboty związane z wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
- komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych;
- sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych.
Uwaga: Obowiązek zastosowania MPP nastąpi nawet wtedy, jeśli tylko jedna pozycja na fakturze, której całkowita wartość brutto przekracza 15 tys. zł, dotyczy towarów lub usług wrażliwych. Wówczas obowiązkowy split payment będzie dotyczył tylko kwoty należności z tytułu nabycia towarów lub usług wrażliwych. Pozostałą kwotę należności można zapłacić bez stosowania tego mechanizmu. W takim wypadku obowiązkowa podzielona płatność dotyczy wyłącznie.