CO NOWEGO W ŚWIECIE KSIĘGOWYCH?

Aktualności oraz praktyczne porady z prawa podatkowego i świadczeń społecznych

Zdalna rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w systemie S24

Prowadzenie firmy w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najpopularniejszych alternatyw dla jednoosobowych działalności. Pojawia się wiele artykułów prezentujących wady i zalety spółki z o.o. lub porównujących obie wspomniane formy działalności gospodarczej. Co do wymogów formalnych brakuje jednak zebranych w jednym miejscu wszelkich niezbędnych informacji, które pomogą szybko i sprawnie zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Stąd pomysł by nasze biuro rachunkowe Jestem Twoją księgową pomogło ten stan rzeczy zmienić. Liczę, że wiele osób znajdzie nasze rady przydatnymi i pomogą one szybko i bezboleśnie uporać się z formalnościami przy rejestracji działalności.

W chwili obecnej są dwie możliwości rejestracji spółki: tradycyjna papierowa forma z koniecznością wizyty w Sądzie Rejonowym we właściwym dla siedziby działalności Wydziale Gospodarczym KRS lub zdalna poprzez system S24 i elektroniczny dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego. Jako, że nasze biuro księgowe promuje nowoczesne formy komunikacji, skupimy się na drugim wariancie, który jest zdecydowanie szybszym i tańszym rozwiązaniem.

Przechodząc do konkretów w zakresie kosztów całej operacji w momencie rejestracji:

 1.   250 PLN opłata wpisowa do KRS;
 2.   100 PLN opłata za pierwszy wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym;

Koszty dodatkowe po rejestracji:

 1.   0,05% podatku od czynności cywilnoprawnych (deklaracja PCC-3) od kapitału zakładowego pomniejszonego o koszty rejestracji – max 14 dni od złożenia wniosku o wpis;

Dokumentacja powstająca w procesie rejestracji z dostępnych na stronie szablonów:

 1.   Umowa spółki z o.o. (zawiera dane o: stawiających, którzy podpisują umowę, firmie spółki, siedzibie, przedmiocie działalności, kapitale zakładowym, podziale i specyfice udziałów, czasie trwania spółki, kapitałach i dywidendzie, organach zarządczych, specyfice i składzie pierwszego zarządu, pierwszym roku obrotowym);
 2.   Lista wspólników;
 3.   Oświadczenie o wniesieniu kapitału;

Dokumentacja dodatkowo wymagana, załączana z zewnątrz:

 1.   Oświadczenie o NIE byciu cudzoziemcem lub byciu cudzoziemcem (dla chętnych wzór wniosku o byciu cudzoziemcem, wzór wniosku o NIE byciu).
 2.   Oświadczenie członka zarządu obejmującego jego adres do doręczeń (dla chętnych wzór wniosku podlinkowany).
 3.   Lista obejmująca imię i nazwisko oraz adres do doręczeń osób uprawnionych do powołania zarządu (dla chętnych wzór wniosku podlinkowany).

Finalnym dokumentem jest wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców, do którego należy załączyć 6 powyższych dokumentów.

Kilka istotnych uwag:

 1.   Co do zasady prawie wszystkie dokumenty są wymagane w momencie rejestracji. Jedynie oświadczenie o wniesieniu kapitału może zostać złożone do 7 dni od wpisu do KRSu za opłatą 40 PLN przez zarząd spółki w Sądzie Rejonowym (wtedy już brak możliwości online).
 2.   Dokumenty tworzone z szablonów nie mają możliwości modyfikacji o dodatkowe warunki.
 3.   W e-rejestracji wkłady na kapitał zakładowy mogą mieć jedynie postać pieniężną (brak aportów).
 4.   Wszyscy stawiający muszą założyć swoje konto podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub przez ePUAP.
 5.   Obowiązuje zasada ” jednego okienka”, czyli w praktyce brak odrębnego wpisu do Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Jedynie co trzeba złożyć oddzielnie to deklaracja NIP-8 z dodatkowymi informacjami (do max 7-go dnia dla płatników ZUS i 21 dni dla pozostałych) i VAT_R dla czynnych podatników.
 6.   Nie ma możliwości ponownej wysyłki online wniosku o rejestrację, dlatego tak istotna jest jego kompletność za pierwszym razem, jeśli chce się uniknąć podróży do Sądu Rejonowego.

Polecamy tę formę rejestracji spółki, szczególnie pomocne są wskazówki krok po kroku w instrukcji użytkownika zamieszczonej na stronie ekrs.ms.gov.pl/s24. Biuro rachunkowe Jestem Twoją księgową oferuje kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z rejestracją spółki. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do KONTAKTU. A jeśli uważasz, że warto się podzielić tymi informacjami z innymi, zachęcamy i z góry dziękujemy za polecanie.

Close Menu